Izrael: Ograniczanie protestów w związku z koronawirusem niezgodne z prawem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jerozolima

Jerozolima / Fot. Pixabay

Izraelski Sąd Najwyższy orzekł w niedzielę, że regulacje ograniczające protesty, wprowadzone w związku z koronawirusem, były niezgodne z prawem. Wszelkie mandaty, nałożone na ich podstawie, zostały anulowane.

  • Przepisy nakładające limity na organizowane manifestacje w Izraelu były bezprawne. Tak orzekł tamtejszy Sąd Najwyższy.
  • SN stwierdził także, że wszystkie grzywny, nałożone za nieprzestrzeganie tych obostrzeń, należy anulować.
  • Podważona zasada obowiązywała tylko przez dwa tygodnie, między 30 września a 13 października, w szczytowym momencie drugiej fali infekcji koronawirusem.
  • Decyzja SN zakazuje też rządowi wprowadzania takich przepisów w przyszłości.
  • Zobacz także: Wielka Brytania. Ponad 70 posłów zaczyna kampanię przeciw paszportom szczepionkowym

Podważona zasada obowiązywała tylko przez dwa tygodnie, między 30 września a 13 października, w szczytowym momencie drugiej fali infekcji koronawirusem w Izraelu. W myśl regulacji obywatele mogli wziąć udział tylko w manifestacjach oddalonych maksymalnie kilometr od ich miejsca zamieszkania. Decyzja SN zakazuje też rządowi wprowadzania takich przepisów w przyszłości.

Wprowadzone na jesieni ubiegłego roku regulacje od początku wzbudziły duże kontrowersje. Zostały szybko zaskarżone do SN przez antyrządowe środowiska, a izraelskie władze nie przedłużyły ich obowiązywania po dwóch tygodniach.

Ograniczenie to spowodowało, że protesty przekształciły się z wieców skupionych głównie wokół Jerozolimy, Tel Awiwu i kilku innych dużych miast w szeroko zakrojone wydarzenia organizowane w całym kraju, podczas których ludzie protestowali na centralnych skrzyżowaniach i mostach w pobliżu swoich domów. Ten styl protestu trwał długo po zniesieniu blokady.

timesofisrael.com

POLECAMY