REKLAMA

Wielka Brytania. Ponad 70 posłów zaczyna kampanię przeciw paszportom szczepionkowym

REKLAMA

Ponad 70 brytyjskich posłów – w tym ponad 40 z rządzącej Partii Konserwatywnej – oświadczyło, że wspólnie będzie prowadzić kampanię przeciwko tzw. paszportom szczepionkowym w życiu codziennym w kraju – podano w piątek.

  • Boris Johnson wyobraża sobie sytuację, że puby mogłyby domagać się od klientów dowodu szczepienia
  • Sygnatariusze: „Sprzeciwiamy się dzielącemu i dyskryminującemu wykorzystywaniu certyfikatów statusu covidowego”
  • Dziennik „Daily Telegraph” podał w piątek, że rząd planuje przetestować certyfikaty szczepionkowe
  • Zobacz także: Co ukrywa rząd? Prof. Piotrowski: Posiedzenia Rady Medycznej nie są protokołowane

Premier Boris Johnson wyobraża sobie sytuację, że puby mogłyby domagać się od klientów dowodu szczepienia. W grę wchodzą formy certyfikatów covidowych, w postaci dowodu szczepień albo ważnego testu na obecność koronawirusa. Polityk zastrzega, że takie certyfikaty nie zostaną wprowadzone, zanim możliwość zaszczepienia się nie zostanie zaoferowana wszystkim osobom. Obecnie rząd prowadzi przegląd możliwych rozwiązań, a wnioski mają zostać przedstawione 5 lub 12 kwietnia. Jednak już teraz tworzy się grupa osób przeciwnych tzw. paszportom szczepionkowym.

Kontrowersje

– Sprzeciwiamy się dzielącemu i dyskryminującemu wykorzystywaniu certyfikatów statusu covidowego do odmawiania osobom dostępu do usług, przedsiębiorstw lub miejsc pracy – napisali sygnatariusze.

Wśród posłów, którzy będą prowadzić kampanię przeciwko stosowaniu paszportów szczepionkowych w kraju, są m.in. były lider konserwatystów Iain Duncan Smith, szef nieformalnej grupy konserwatywnych posłów sprzeciwiających się restrykcjom epidemicznym Steve Baker, trójka byłych konserwatywnych wiceministrów, były lider Partii Pracy, a obecnie poseł niezależny Jeremy Corbyn, dwoje czołowych członków jego dawnego gabinetu cieni, a także cały klub Liberalnych Demokratów.

– Przy wysokiej liczbie szczepień, które chronią osoby najbardziej podatne i zmniejszają prawdopodobieństwo przeniesienia choroby, powinniśmy dążyć do powrotu do normalnego życia, a nie wprowadzać restrykcje na stałe – powiedział inny z wpływowych posłów konserwatywnych Graham Brady.

 – Gdy zaczniemy opanowywać tego wirusa, powinniśmy zacząć odzyskiwać nasze wolności. Paszporty szczepionkowe – faktyczne covidowe dowody tożsamości – prowadzą nas w przeciwnym kierunku – wskazał lider Liberalnych Demokratów Ed Davey.

Testowanie certyfikatów szczepionkowych

W tym czasie dziennik „Daily Telegraph” podał w piątek, że rząd planuje przetestować certyfikaty szczepionkowe. Ma się to odbywać podczas pilotażowych imprez masowych w najbliższych tygodniach. Osoby udające się na nie będą musiały wykonać test na obecność wirusa przed wejściem i następnie po zakończeniu wydarzenia. Ma to ułatwić monitorowanie rozprzestrzeniania się wirusa. Naukowcy będą obserwować wszystko, od przepływu ludzi po systemy wentylacyjne. Potem wyciągnąć wnioski na temat prowadzenia takich imprez. Rząd chce, aby dzięki temu wznowienie imprez masowych mogło nastąpić już w połowie czerwca.

Jak podaje „Daily Telegraph”, wydarzenia w kwietniu będą wymagały negatywnego wyniku testu. Planowane jest jednak, aby podczas niektórych wydarzeń w maju wypróbować zaktualizowaną aplikację do wykrywania kontaktów. Ma ona pokazać, czy ktoś został zaszczepiony, ma negatywny wynik testu lub przeciwciała – co ministrowie opisali jako paszport szczepionkowy.

www.pap.pl

REKLAMA

Komentarze