Przełomowe spotkanie trójki liderów. Chcą renesansu Europy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Salvini, Morawiecki, Orban.

/ fot. TT/@PremierRP

Wczoraj w Budapeszcie nastąpiło przełomowe spotkanie trójki reprezentantów Polski, Węgier i Włoch. Premier Mateusz Morawiecki, Premier Victor Orban oraz lider włoskiej partii Lega, Matteo Salvini rozpoczęli pracę na nową formacją europejską. Oficjalnie rozmowy dotyczyły tylko sposobów walki z epidemią oraz troski o wspólną Europę.

  • Liderzy z Polski, Włoch i Węgier spotkali się, aby przedyskutować metody walki z koronawirusem
  • Victor Orban wyjawił, że celem spotkania było również nakreślenie przyszłej politycznej współpracy
  • Premier Mateusz Morawiecki dał jasno do zrozumienia, że szczepionki są jedynym skutecznym sposobem
  • Lider włoskiej partii Lega zapowiedział przeobrażenie europejskiej sceny politycznej
  • Zobacz także: Gubernator Florydy, Ron De Santis zapowiada batalię przeciw paszportom szczepionkowym

W czwartek do Budapesztu udał się Premier Polski, Mateusz Morawiecki oraz lider włoskiej partii Lega, która prowadzi w obecnych sondażach. Spotkali się oni na zaproszenie Premiera Węgier, Victora Orbana, aby wspólnie przedyskutować metody walki z epidemią koronawirusa oraz ustalić wspólny front troski o Europę.

Premier Victor Orban podczas konferencji prasowej w imieniu pozostałej dwójki reprezentantów swoich krajów zaapelował do Komisji Europejskiej o zwiększenie tempa zakupu szczepionek na COVID-19 – “Apelujemy do Komisji Europejskiej o to, aby zwiększyła tempo zakupu szczepionek, co jest warunkiem wstępnym, aby zatrzymać pandemię“.

Przełomowe spotkanie Salviniego, Morawieckiego i Orbana?

Jak podkreślił lider węgierskiego rządu oraz Fideszu, kolejnym powodem do spotkania w Budapeszcie było opuszczenie przez jego ugrupowanie szeregów Parti Ludowej w Parlamencie Europejskim.

Spotkaliśmy się tutaj, aby zaplanować przyszłość, aby porozmawiać wspólnie na temat przyszłości. Powstaje proste pytanie: czego tak naprawdę chcemy? Pan przewodniczący Salvini powiedział, że zgadzamy się co do tego, że chcemy renesansu Europy i będziemy współpracować, aby ten cel zrealizować w przyszłości. Wyjaśniliśmy sobie wszystkie kwestie, które z naszego punktu widzenia, z punktu widzenia naszych krajów i narodów są najważniejsze. Doszliśmy do wniosku, że nie ma ani jednego tematu, gdzie nie bylibyśmy w stanie się porozumieć, w związku z tym interesy naszych narodów nie są sprzeczne ze sobą w żadnym temacie” – zadeklarował Orban.

Stwierdził również, że obecnie w PE europejscy chrześcijanie i demokraci nie posiadają swoich przedstawicieli. Jednakże, jak ujawnia to może się wkrótce zmienić – “Jest to dość jasne, że poza zaangażowaniem w relacje transatlantyckie, szukamy wolności, godności, chrześcijaństwa, rodziny i suwerenności narodowej. Mówimy zdecydowane “nie” cenzurze i pewnego rodzaju mocarstwu europejskiemu pod agendą Brukseli, mówimy “nie” antysemityzmowi” – nakreślił ramy przyszłej współpracy.

Priorytetem walka z epidemią koronawirusa

Polski Premier w trakcie wspólnej konferencji prasowej podziękował za zaproszenie oraz powiedział, że dyskutowali oni w Budapeszcie nad szeregiem rozwiązań, które pozwolą przyspieszyć program szczepień, a także, aby zwiększyć w Europie ilość preparatów na COVID-19 w jak najkrótszym czasie. Zdaniem Mateusza Morawieckiego jest to najlepszy sposób walki z choroba.

Przewiduje także, że teoretyczny koniec epidemii ma nastąpić w okolicach maja, czerwca lub lipca. Wówczas do liderzy krajów Unii Europejskiej powinni szukać nowych nici porozumienia na płaszczyźnie wspólnoty.

“To także pogłębiona integracja europejska w tych wymiarach, które są potrzebne, ale szanująca jednocześnie narodową suwerenność, wolność jednostek, ale również – i to przede wszystkim – szanująca rzeczywiste, prawdziwe, realne europejskie wartości, jak rodzina, godność jednostki, tradycyjne wartości, jak chrześcijaństwo, obrona tych wartości przed różnymi innymi kulturami, jeśli można tak powiedzieć, które z zewnątrz, spoza Europy, ale także z wewnątrz Europy próbują te wartości atakować” – podkreślił Morawiecki.

Z kolei były włoski Minister Spraw Wewnętrznych i Wicepremier Matteo Salvini podkreślił, że Polska, Włochy i Węgry powinny stworzyć wspólną europejską siłę do obrony granic Europy, a także stwierdził, że polityka europejska zmieni się po epidemii – “To nie jest tak, że lewica będzie narzucać kwestie kulturowe, czy też związane z rodziną i tradycjami. Wolność musi być dla wszystkich, dla każdego kraju członkowskiego Unii Europejskiej i każdy kraj europejski zasługuje na szacunek. Nigdy żaden kraj nie powinien być szantażowany” – zapowiedział.

rmf24.pl

POLECAMY