Gubernator Florydy, Ron De Santis zapowiada batalię przeciw paszportom szczepionkowym

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ron De Santis

/ Fot. YouTube/WPTVNews-FLPalmBeachesandTreasureCoast

Floryda przeciwdziała wprowadzeniu paszportów szczepionkowych. Ron De Santis zapowiada działania.

Ron de Santis, gubernator stanu Floryda, ogłosił, że jeszcze w tym tygodniu podejmie próbę zakazu potwierdzeń szczepionkowych, czyli tzw. paszportów. Zapowiedź odnosi się do działań prywatnych firm i władz lokalnych, które mogłyby wymóc na obywatelach fizyczne i cyfrowe dowody zaszczepienia przeciwko COVID-19.

Stworzenie ram prawnych

De Santis nie tylko zaświadczył o zaangażowaniu w ramach własnych kompetencji, ale również zwrócił się do parlamentu. Zaznaczył, że powinien zostać przygotowany projekt ustawy zakazującej użycia paszportów szczepionkowych w przestrzeni publicznej. Wyraził także swoje oburzenie: „Jest to nie do przyjęcia, zarówno ze strony rządu, jak i sektora prywatnego, aby narzucać wymóg okazania dowodu szczepienia, by móc normalnie funkcjonować w społeczeństwie”.

Gubernator zaznaczył, że szczepienie jest kwestią indywidualnej wolności a rejestrowanie danych osobistych przez prywatne firmy, może godzić w prywatność. Konferencja prasowa była bezpośrednio związana z podpisaniem ustawy dotyczącej procesów sądowych związanych z COVID-19.

Paszporty szczepionkowe w Stanach Zjednoczonych

W USA, Nowy Jork był pierwszym stanem, który zapowiedział program Excelsior Pass. Koncepcja dotyczy wykorzystania kodu QR, wydanego zaszczepionym, w przemieszczaniu się. Andy Slavitt, który w Białym Domu pełni funkcję doradcy w sprawie koronawirusa stwierdził, że rząd USA nie dąży do pozyskiwania i gromadzenia prywatnych danych. Jen Psaki, rzecznik prasowy Białego Domu, ogłosiła, że nie planuje się utworzenia powszechnej bazy danych w zakresie szczepień.  

thehill.com

POLECAMY