Chiny i Iran zacieśniają współpracę. “Strategiczne partnerstwo”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Podpisanie 25-letniego porozumienia między Chinami a Iranem.

/ Fot. YouTube

Dwa azjatyckie mocarstwa wzmacniają swój wieloletni sojusz gospodarczy i polityczny. Chiny i Iran zawarły strategiczne partnerstwo. W ostatnich dniach doszło do podpisania 25-letniej umowy o współpracy między oboma państwami.

  • W Teheranie doszło do podpisania 25-letniej umowy o współpracy między Iranem a Chinami. To zacieśnia partnerstwo obu państw.
  • Nasze stosunki z Iranem nie będą uzależnione od sytuacji bieżącej, ale będą trwałe i strategiczne – podkreślił przed telewizyjną ceremonią podpisania umowy minister spraw zagranicznych ChRL Wang Yi.
  • Iran dołączy do wielomiliardowego chińskiego programu infrastrukturalnego, który ma rozciągać się od Azji Wschodniej do Europy.
  • Szef chińskiego MSZ obiecał, że Chiny dostarczą także więcej szczepionek przeciwko koronawirusowi.
  • Rzecznik irańskiego MSZ określił podpisane porozumienie „mapą drogową” dla handlu i współpracy gospodarczej i transportowej.
  • Zobacz także: Były przywódca Niemiec otrzyma nagrodę z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy

– Stosunki między dwoma krajami osiągnęły obecnie poziom strategicznego partnerstwa, a Chiny dążą do kompleksowej poprawy relacji z Iranem – stwierdził minister spraw zagranicznych ChRL Wang Yi. – Nasze stosunki z Iranem nie będą uzależnione od sytuacji bieżącej, ale będą trwałe i strategiczne – podkreślił przed telewizyjną ceremonią podpisania umowy. Strategiczne partnerstwo, jakie podejmują Chiny i Iran może być odpowiedzią na sankcje, jakimi zostały obłożone ze strony USA.

Na mocy podpisanego porozumienia Iran dołączy do wielomiliardowego chińskiego programu infrastrukturalnego, który ma rozciągać się od Azji Wschodniej do Europy. Projekt ten ma na celu znaczne rozszerzenie wpływów gospodarczych i politycznych Chin.

Szef chińskiego MSZ obiecał, że Chiny dostarczą także więcej szczepionek przeciwko koronawirusowi do Iranu. Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Saeed Khatibzadeh powiedział, że podpisane porozumienie o współpracy jest „mapą drogową” dla handlu i współpracy gospodarczej i transportowej, ze szczególnym uwzględnieniem sektorów prywatnych obu krajów.

reuters.com

POLECAMY