REKLAMA

Były przywódca Niemiec otrzyma nagrodę z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy

REKLAMA

Fundacja im. św. Wojciecha postanowiła, że były przywódca Niemiec otrzyma nagrodę za pokój, wolność i współpracę w Europie. Urzędujący w latach 2012-2017 Prezydent Niemiec ma przylecieć do Warszawy pod koniec czerwca, gdzie w Pałacu Prezydenckim, Andrzej Duda przekaże specjalne wyróżnienie.

  • Były Prezydent Niemiec otrzyma nagrodę od fundacji im. św. Wojciecha za niesienie wolności, pokoju oraz za kreowanie współpracy w Europie
  • Wyróżnienie o wartości 10 tysięcy euro wręczy w Warszawie Prezydent Andrzej Duda
  • Fundacja przyznawała podobne nagrody nieżyjącemu już byłemu premierowi Polski Tadeuszowi Mazowieckiemu oraz kanclerzowi Niemiec Helmutowi Kohlowi
  • Zobacz także: Niemiecki TK wstrzymuje ratyfikację Funduszu Odbudowy. Skarga profesorów ekonomii

W poniedziałek fundacja im. św. Wojciecha – Adalbert Stiftung z Krefeld poinformowała o przyznaniu specjalnego wyróżnienia. Otrzyma je były prezydent Niemiec, który w latach 2012-2017 reprezentował swój kraj na arenie międzynarodowej.

Były przywódca Niemiec zasłużonym dla pokoju w Europie

Prezydent Polski Andrzej Duda wręczy nagrodę 26 czerwca, podczas specjalnej uroczystości. Mowę gratulacyjną wygłosi inny były przywódca z europejskiego kraju, a mianowicie urzędujący w latach 2014-2019 Prezydent Słowacji Andrej Kiska.

„Laureat jest jedną z niemieckich osobistości, które zbudowały mosty między ludźmi w byłej NRD a tymi w Republice Federalnej. W czasach NRD Joachim Gauck, urodzony w 1940 roku w Rostoku, po studiach teologicznych został luterańskim pastorem. W wierze doświadczył możliwości zawierzenia prawdzie i przeżycia tej wiary jako siły, która pozwoliła mu żyć jako chrześcijaninowi wśród wierzącej mniejszości” – czytamy w uzasadnieniu.

Fundacja przypomniała, że były przywódca Niemiec Joachim Gauck był również pierwszym szefem urzędu ds. akt Stasi w latach 1990-2000. 18 marca 2012 roku został wybrany na pięcioletnią kadencję na urząd Prezydenta Federalnego.

Mająca swoją siedzibę w Krefeld fundacja im. św. Wojciecha przyznaje nagrodę osobie, która wniosła wybitny wkład w trwałe zrastanie się całej Europy oraz w pogłębianie i pielęgnowanie stosunków sąsiedzkich między narodami Europy Zachodniej i Środkowej.

Warto przy okazji wspomnieć, że dotychczasowymi laureatami byli między innymi pierwszy premier wybrany w częściowo wolnych wyborach w Polsce Tadeusz Mazowiecki (1927-2013) i były kanclerz Niemiec Helmut Kohl (1930-2017).  

dw.com

https://www.youtube.com/watch?v=IR3AiYPX0UA

REKLAMA

Komentarze