REKLAMA

Niemiecki TK wstrzymuje ratyfikację Funduszu Odbudowy. Skarga profesorów ekonomii

REKLAMA

Do niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego wpłynęła skarga dotycząca unijnego Funduszu Odbudowy. Złożyła ją grupa profesorów ekonomii skupionych wokół założyciela AfD Bernda Lucke. TK zdecydował o wstrzymaniu ratyfikacji inicjatywy.

  • Trwa proces ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy. Musi zostać przyjęty przez wszystkie państwa UE, żeby wszedł w życie.
  • Fundusz przyjęły w tym tygodniu niemiecki Bundestag i Bundesrat. Proces ratyfikacji przez Niemcy zostałby dopełniony w momencie złożenia podpisu przez prezydenta tego kraju.
  • Jednak Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Głowa Państwa na razie nie może tego zrobić. Wcześniej TK musi rozpatrzyć skargę wobec Funduszu.
  • Skargę złożyła grupa profesorów ekonomii skupionych wokół założyciela AfD Bernda Lucke.
  • Zobacz także: Bosak: Warunki połączenia Orlenu i Lotosu są skrajnie nieopłacalne

W tym tygodniu Fundusz Odbudowy został przyjęty przez Bundestag i Bundesrat. Powinien on trafić wobec tego do podpisu prezydenta Niemiec. Jednak na razie tak się nie stanie. Proces ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy został wstrzymany, ponieważ do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego wpłynęła skarga w jego sprawie.

Niemiecki TK orzekł w piątek, że prezydent nie może na razie podpisać ustawy ratyfikującej unijny fundusz. Póki co nie opublikowano uzasadnienia takiej decyzji. Wiadomo, że wynika ona ze złożenia skargi przez grupę profesorów ekonomii powiązanych z partią Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Żeby doszło do wejścia w życie Funduszu Odbudowy, musi go ratyfikować wszystkie 27 państw członkowskich UE. Autorzy skargi wskazują, że na mocy traktatów europejskich UE jest zobowiązana finansować swój budżet „całkowicie z własnych środków”. Argumentują, iż długi nie są funduszami własnymi, ale „kapitałem dłużnym.”. Ich zdaniem pożyczki powinny zaciągnąć poszczególne państwa członkowskie, a nie wspólnota. Ich zdaniem ci, którym wolno wydawać pieniądze innych krajów, mają tendencję do „marnotrawstwa, nieefektywności i nadużywania”. Sprzeciwiają się uwspólnotowieniu długów. Skarga będzie teraz rozpatrywana przez TK.

bankier.pl, twitter.com

REKLAMA

Komentarze