Poseł PiS odpowiada na krytykę w wp.pl: Mogliby się wiele nauczyć od Mediów Narodowych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/

Według raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, katolickie organizacje tworzą największą po publicznych podmiotach sieć pomocową w Polsce. - Odgrywają istotną rolę w realizacji usług społecznych w kraju - podkreślił ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK.

  • W Polsce funkcjonują katolickie organizacje charytatywne na kilku poziomach: ogólnopolskim, diecezjalnym, zakonnym i organizacji przyparafialnych.
  • Według raportu ISKK, w Polsce w 2019 r. działało 891 katolickich organizacji charytatywnych. Większość z nich prowadzą zakony żeńskie (445), a 239 - zakony męskie. Z kolei 207 organizacji miało charakter diecezjalny i ogólnopolski.
  • Katolickie organizacje charytatywne podjęły w 2019 r. ponad 4 miliony jednostkowych usług.
  • Najwięcej dotyczyło pomocy żywnościowej i sprzętowej (około 1,7 mln jednostkowych form pomocy w ramach ponad 1500 dzieł charytatywnych). Ponad 1200 dzieł charytatywnych skierowanych było na pomoc dla dzieci, młodzieży i matek.
  • Zobacz także: Alternatywa dla Konwencji Stambulskiej. Ziobro szuka poparcia w Europie

Katolickie organizacje charytatywne niosą wsparcie na kilku poziomach: ogólnopolskim, diecezjalnym, zakonnym i organizacji przyparafialnych. Raport nie wziął pod uwagę działalności o charakterze oddolnym, niezinstytucjonalizowanym, jak np. okazjonalna pomoc ubogim przy furtach zakonnych.

Według raportu ISKK, w Polsce w 2019 r. działało 891 katolickich organizacji charytatywnych. Większość z nich prowadzą zakony żeńskie (445), a 239 - zakony męskie. Z kolei 207 organizacji miało charakter diecezjalny i ogólnopolski. Rezultatem działalności tych wszystkich organizacji było około 6,5 tys. dzieł charytatywnych, z czego 65% na poziomie diecezjalnym, 18% zakonó żeńskich, a 17% męskich.

Pomoc różnego rodzaju

Katolickie organizacje charytatywne podjęły w 2019 r. ponad 4 miliony jednostkowych usług. Pod względem liczby udzielonych jednostkowych form pomocy aż 87 proc. przypadało na organizacje diecezjalne oraz ogólnopolskie. Najwięcej dotyczyło pomocy żywnościowej i sprzętowej (około 1,7 mln jednostkowych form pomocy w ramach ponad 1500 dzieł charytatywnych). Ponad 1200 dzieł charytatywnych skierowanych było na pomoc dla dzieci, młodzieży i matek. Niemal 900 dzieł związanych było z pomocą doraźną i ogólną, ponad 700 – z pomocą psychologiczną i rodzinną, niemal 600 – z pomocą dedykowaną osobom w kryzysie bezdomności itp. Katolickie organizacje realizowały też 118 projektów humanitarnych o wartości ponad 30 mln zł.

Z kolei w 11 tysiącach parafii katolickich w Polsce działa ponad 65,5 tys. organizacji przyparafialnych. Blisko 52%. wspólnot przyparafialnych prowadzi działalność charytatywną. Można oszacować, że zaangażowanych w nią jest około miliona osób.

gosc.pl

Portal wp.pl zarzucił, że przez posła PiS Piotra Uścińskiego ludzie będą umierać na koronawirusa. Polityk zdecydował się odpowiedzieć na zarzuty. – Nie będę uczył dziennikarzy Wirtualnej Polski ich fachu, ale z pewnością mogliby się wiele nauczyć od kolegów z portalu Media Narodowe – powiedział.

  • Poseł Piotr Uściński w mediach społecznościowych poinformował o najnowszych badaniach o skuteczności pachnotki zwyczajnej w leczeniu koronawirusa.
  • Polityk został zaatakowany na łamach portalu wp.pl. „Pachnotka nie zadziała, a ludzie po prostu będą umierać” – zarzucono.
  • Nie będę uczył dziennikarzy Wirtualnej Polski ich fachu, ale z pewnością mogliby się wiele nauczyć od kolegów z portalu Media Narodowe – powiedział Uściński.
  • Zobacz także: Zioło lekarstwem na COVID? Spór między posłem PiS a dziennikarzami

– Dziennikarze Wirtualnej Polski obejrzeli filmik i przeczytali moje wpisy dotyczące opublikowanych badań naukowych, wskazujących na antycovidowe właściwości ekstraktu pachnotki zwyczajnej. […] Zaatakowali mnie twierdząc, że „pachnotka nie zadziała, a ludzie po prostu będą umierać”. Pytam się – skąd ten wniosek? – powiedział poseł Uściński, przytaczając artykuł z wp.pl. – Przecież, nawet gdyby naukowcy, na których się powołuję, m.in. z Tajwanu, Niemiec, USA, innych krajów, mylili się, to i tak właściwości pachnotki przemawiają na jej korzyść – podkreślił.

https://twitter.com/PiotrUscinski/status/1374098866602119170

– Pytam w tytule tego filmiku, czy to zioło może być lekarstwem na COVID i to bez recepty. Podaję linki do badań opublikowanych w poważnych czasopismach medycznych. Ostatnie badania wykonane na Tajwanie potwierdzają, że w warunkach laboratoryjnych pachnotka działa. Jednocześnie zaznaczam, zarówno w filmiku, jak i we wpisie, że jeszcze nie opracowano technologii produkcji leku, nie przebadano go na ludziach – stwierdził.

Pachnotka pomaga czy szkodzi? Dziennikarze WP nie mogą się zdecydować

Co ciekawe, o dobroczynnych właściwościach pachnotki donosił sam portal wp.pl jakiś czas temu. Wytknął to poseł Uściński. “Posiada ona szereg leczniczych właściwości. Wzmacnia układ odpornościowy, łagodzi objawy grypy, a także dolegliwości alergiczne. Co jeszcze warto wiedzieć na temat pachnotki zwyczajnej?” – można przeczytać w artykule.

– Przecież nikogo nie namawiam do nieszczepienia, czy do unikania lekarza, leczenia szpitalnego. Wręcz przeciwnie. Podkreślam, że jestem zwolennikiem szczepień i sugeruję, żeby nie stosować niesprawdzonych terapii – zaznaczył polityk PiS.

Poseł Uściński pochwalił rzetelność ostatniego artykułu naszego portalu na temat pachnotki. – Nie będę uczył dziennikarzy Wirtualnej Polski ich fachu, ale z pewnością mogliby się wiele nauczyć od kolegów z portalu Media Narodowe – powiedział. Do momentu publikacji artykułu żaden z dziennikarzy wp.pl nie zgłosił się do odbycia stażu w naszej redakcji.

POLECAMY