Hiszpania oficjalnie za eutanazją. “Staliśmy się bardziej humanitarnym krajem”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W wyniku czwartkowej decyzji Senatu, Hiszpania stała się czwartym krajem Europy, który zezwala na eutanazję.

  • W Hiszpanii od lat debatowano nad legalizacją eutanazji.
  • Po czwartkowej decyzji Senatu, odbieranie życia chorym i cierpiącym zostało zalegalizowane.
  • “Postępowe” społeczeństwo wyraziło aprobatę dla ruchu władz.
  • Premier stwierdził iż dzięki legalizacji eutanazji Hiszpania stała się “bardziej humanitarnym, sprawiedliwym i wolnym krajem”.
  • Przeczytaj również: Górale w obronie życia. „W każdej jego fazie, od poczęcia do naturalnej śmierci”

Hiszpania wybrała eutanazję. Czwartkowa decyzja Senatu otworzyła Hiszpanom drzwi do zupełnie legalnego uśmiercania na życzenie. Kraj stał się czwartym państwem w Europie, które zezwala w ten sposób na odbieranie życia obywatelom w ramach procedur medycznych. Decyzja spotkała się z dużym poparciem społecznym. Paradoksalnie, zezwolenie na eutanazję okrzyknięto krokiem “humanitarnym” i świadczącym o “większej wolności” społeczeństwa.

„Dziś staliśmy się bardziej humanitarnym, sprawiedliwszym i bardziej wolnym krajem. Prawo o eutanazji, które cieszy się dużym poparciem, w końcu stało się rzeczywistością” – napisał na Twitterze hiszpański premier Pedro Sanchez. Pod koniec 2020 r. ustawa została przegłosowana w parlamencie, by ostatecznie w czwartek otrzymać zielone światło w Senacie. Za legalizacją eutanazji opowiedziały się 202 osoby, przeciwko niej wystąpiło 141 senatorów. Teraz Hiszpania oficjalnie przyjęła nowe prawo. Legalizuje ono “wspomagane samobójstwo” osób nieuleczalnie chorych lub cierpiących na “trwałe dolegliwości nie do zniesienia”.

“Aby otrzymać pomoc medyczną w celu zakończenia życia, osoba, która chce umrzeć, musi o to poprosić cztery razy. Pracownicy służby zdrowia, którzy nie chcą uczestniczyć w tym procesie, nie powinni być do tego zmuszani” – informuje SN. Legalizacja eutanazji spotkała się z ostrą krytyką środowisk prawicowych. Kościół stanowczo potępił zalegalizowanie tego “rozwiązania”. Środowiska lewicowe z kolei święciły swój triumf. Hiszpania dołączyła do grupy takich państw, jak Holandia, Belgia i Luksemburg.

Samnytt.se

POLECAMY