REKLAMA

Wybory w Rzeszowie zagrożone. PiS nie wyklucza żadnej opcji

REKLAMA

Wybory uzupełniające w Rzeszowie, które mają się odbyć 9.maja b.r. z powodu ustąpienia dotychczasowego prezydenta Tadeusza Ferenca. Ze względu na wprowadzenie przez rząd ostrzejszych obostrzeń, kandydaci mogą obawiać się o przebieg kampanii. Anonimowe źródła z wewnątrz PiS donoszą, że istnieje możliwość przełożenia batalii wyborczej w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju.

  • Politycy obozu rządzącego w rozmowie z portalem „WP” nie wykluczają możliwości przełożenia wyborów w Rzeszowie
  • Kandydaci opozycji mają podzielone zdanie wobec tych doniesień
  • Rzecznik resortu zdrowia podkreśla, że wybory odbędą się w podobnym schemacie co ubiegłoroczne na Prezydenta Polski
  • Zobacz także: Burza wokół konwencji stambulskiej. Co z tą walką z przemocą?

W połowie lutego wieloletni Prezydent miasta Rzeszów Tadeusz Ferenc, ze względu na pogarszający się stan zdrowia zrezygnował z pełniącego urzędu. Już podczas specjalnej konferencji prasowej, ogłaszając swoją dymisję poparł kandydaturę Wiceministra Sprawiedliwości, Marcina Warchoła z Solidarnej Polski.

„Jestem przekonany, że moim kochanym miastem kierować będą ludzie mądrzy, uczciwi i otwarci na problemy mieszkańców. Taką osobą jest minister Marcin Warchoł, który gwarantuje dalszy rozwój. Dlatego też bezwzględnie popieram pana ministra i chciałbym, żeby był prezydentem i rządził miastem” – przekonywał wówczas Ferenc.

Jednak ta kandydatura nie została poparta przez resztę koalicjantów. Prawo i Sprawiedliwość postanowiło postawić na Ewę Leniart, która obecnie sprawuję funkcję podkarpackiego wojewody. W tyle nie pozostało również Porozumienie, które również wystawi swojego kandydata. Wcześniej jednak ugrupowanie zdecydowało się zorganizował wewnętrzny pojedynek pomiędzy Waldemarem Kotułą, a Arkadiuszem Oponiem. Jeden z nich ma zostać oficjalnym kandydatem na Prezydenta Rzeszowa.

Opozycja nie pozostała bierna

Jak było się można spodziewać partie opozycyjne postanowiły również wystawić swoich kandydatów. Na początku marca Konfederacja przedstawiła posła Grzegorza Brauna, jako osobę, która ma zawalczyć o rzeszowski urząd. Warto zaznaczyć, że brał on również w wyborach uzupełniających w Gdańsku, po morderstwie na Pawle Adamowiczu.

Kilka dni temu opozycja w postaci Koalicji Obywatelskiej, ruchu Szymona Hołowni, Lewicy oraz PSL przedstawiła Konrada Fijołka jako wspólnego kandydata na Prezydenta miasta Rzeszów. Swojego kandydata przedstawił również Kukiz’15, który postawił na byłego posła Macieja Masłowskiego.

Wybory w Rzeszowie zostaną przełożone?

Ze względu na wprowadzone ostatnio przez rząd ostrzejsze restrykcje, politycy Prawa i Sprawiedliwości nie wykluczają, że wybory uzupełniające w Rzeszowie mogą zostać opóźnione. Pierwotnie mają one zostać przeprowadzone 9. maja bieżącego roku – „Nie wykluczamy, że Rzeszów trzeba będzie przesunąć” – powiedział dla Wirtualnej Polski jeden z polityków PiS.

„Trudno to przewidzieć. Na tę chwilę obowiązuje rozporządzenie o wyborach 9 maja” – dodaje rozmówca. Portal dopytywał się także rzecznika prasowego rządu Piotra Mullera o te rewelacje, lecz ten nie udzielił jeszcze odpowiedzi.

Jak podkreślają przedstawiciele obozu rządzącego, powyższe dywagacje są brane pod uwagę jako możliwości w razie przedłużającej się fali wyższych zachorowań na koronawirusa – „Wolelibyśmy oczywiście, żeby wszystko przebiegło zgodnie z planem: pandemia wygasa, a wybory odbywają się zgodnie z planem” – zaznaczyli anonimowi rozmówcy.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekazał, że wybory w Rzeszowie odbędą się w podobnej procedurze jak ubiegłoroczna kampania prezydencka – „Jeśli wybory w Rzeszowie zostaną zorganizowane w przewidzianym terminie, to na pewno zgodnie z odpowiednimi procedurami sanitarno-epidemiologicznymi. Możemy spodziewać się jasnych wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku ubiegłorocznych wyborów na prezydenta kraju” – nakreślił sytuację Wojciech Andrusiewicz.

Kandydaci mają czas do 30 marca, aby zawiadomić komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego; do 1 kwietnia 2021 r. ma nastąpić powołanie przez komisarza wyborczego miejskiej komisji wyborczej; do północy 16 kwietnia jest czas na zgłaszanie miejskiej komisji wyborczej kandydatów na prezydenta miasta.

Podanie do publicznej wiadomości, w drodze: rozplakatowania, obwieszczenia miejskiej komisji wyborczej o zarejestrowanych kandydatach na prezydenta miasta, powinno nastąpić do 26 kwietnia. Natomiast kampania wyborcza ma potrwać do północy 7 maja.

wp.pl/onet.pl

REKLAMA

Komentarze