Solidarna Polska chce wzmocnienia hospicjów perinatalnych. Apeluje o przyśpieszenie prac

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Michał Wójcik, polityk Solidarnej Polski.

/ Fot. Facebook.com/MichalMarekWojcik/

– Chciałbym zaapelować do pani marszałek Witek o to, żeby jak najszybciej procedować ten projekt. On jest ważny, obiecany i słowa musimy dotrzymać – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie minister Michał Wójcik, wiceprezes Solidarnej Polski. Chodzi o ustawę odnośnie do hospicjów perinatalnych.

  • Solidarna Polska przedstawiła projekt ustawy dotyczący hospicjów perinatalnych.
  • Wiceprezes partii, minister Michał Wójcik zaapelował o jak najszybsze procedowanie inicjatywy.
  • Projekt zakłada m.in. utworzenie w szpitalu koordynatorów opiekujących się ciążą obarczoną wadą letalną, a także konieczność poinformowania matki przez lekarza, że może skorzystać z opieki w hospicjum, jak również szereg innych rozwiązań.
  • Zobacz także: Nowa koalicja przeciwko przemocy. Sejm zajmie się projektem „Tak dla rodziny, nie dla gender”

Przedstawiony przez Solidarną Polskę projekt ustawy w sprawie hospicjów perinatalnych zakłada utworzenie w szpitalu koordynatorów opiekujących się ciążą obarczoną wadą letalną, a także konieczność poinformowania matki przez lekarza, że może skorzystać z opieki w hospicjum. Przewiduje również powstanie odrębnych sal dla kobiet w ciąży z wadą letalną. Zawarto w nim także regulacje dotyczące pochówku dziecka, które umrze po porodzie.

– Złożyliśmy projekt. Chcemy, żeby Sejm zajął się nim jak najszybciej, byśmy mogli procedować i wprowadzić w polskim porządku prawnym rozwiązania wspierające osoby, których dzieci mają stwierdzoną wadę letalną – powiedział Wójcik. – Pierwsza rzecz, którą uznajemy za fundamentalną – aby każdy lekarz miał obowiązek poinformowania osoby, której dziecko ma stwierdzoną wadę letalną, że są hospicja perinatalne. Jest ich w tej chwili około 20. Tam osoba może uzyskać pomoc zarówno psychologiczną, jak i lekarską – podkreślił.

– Apeluję do wszystkich ugrupowań politycznych – nie dzielmy się w tej sprawie. To jest projekt dobry. To nie jest projekt o życiu i śmierci, to jest projekt dotyczący tego, jak państwo takim osobom powinno pomagać. Taki projekt powinien zostać przyjęty już wiele lat temu – mówił polityk Solidarnej Polski w Sejmie.

radiomaryja.pl, gazetaprawna.pl

POLECAMY