Nowa koalicja przeciwko przemocy. Sejm zajmie się projektem „Tak dla rodziny, nie dla gender”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sala plenarna Sejmu RP.

Dziś odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy “Tak dla rodziny, nie dla gender”. Ma ona na celu wypowiedzenie genderowej Konwencji stambulskiej i zastąpienie jej międzynarodową Konwencją o prawach rodziny. W związku z tym, przedstawiciele Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej ogłosili na konferencji prasowej w Sali Kolumnowej Sejmu RP powstanie nowej koalicji antyprzemocowej i wezwali do okrągłego stołu ekspertów i przedstawicieli administracji publicznej, którzy mają wpływ na zwalczanie przemocy.

Jak podkreślili przedstawiciele Komitetu inicjatywy obywatelskiej „Tak dla rodziny, nie dla gender” dzisiejsza debata nad Konwencją stambulską powinna stanowić punkt wyjścia do zawarcia ponad podziałami „paktu przeciw przemocy domowej”. Celem paktu ma być wspólne wypracowanie najlepszych i najskuteczniejszych rozwiązań mających na celu eliminację przemocy domowej i wsparcie jej ofiar.

Narastające wokół Konwencji stambulskiej poważne wątpliwości, które podnoszone są nie tylko w naszym kraju, ale także na arenie międzynarodowej jasno pokazują, że istnieje pilna potrzeba przeprowadzenia takiej szerokiej dyskusji. Do tej pory Konwencji stambulskiej nie przyjęło 13 państw Rady Europy (m.in. Czechy, Słowacja, Chorwacja czy Bułgaria), co stanowi 43 proc. ludności jej obszaru. Polska jest jedynym państwem z Grupy Wyszehradzkiej, które ratyfikowało ten kontrowersyjny dokument. 

Od piątku Tydzień Modlitw o Ochronę Życia. Każdy może się włączyć

Sprzeciw wobec Konwencji stambulskiej jaki narasta na arenie międzynarodowej wynika z jej ideologicznego charakteru i nieskuteczności w zakresie walki z przemocą domową. Jak pokazują liczne badania, przyjęta w wielu państwach, a także w samej Konwencji stambulskiej perspektywa gender-based violence nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Zarówno badania Agencji Praw Podstawowych (2014), OECD (2018), jak i najnowsze opublikowane zaledwie kilka dni temu przez Światową Organizację Zdrowia potwierdzają, że przemoc wobec kobiet najniższa jest w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, które perspektywy genderowej nie stosują lub się od niej dystansują. W Polsce odsetek przemocy, które doświadczyły przemocy domowej wynosi ok. 19 %.  Najwyższy poziom kobiet doświadczających przemocy domowej notowany jest natomiast w państwach skandynawskich (sięga nawet 50%).

Podczas konferencji prasowej zaprezentowane zostały również dotychczasowe doświadczenia i postulaty Instytutu Ordo Iuris dotyczące walki z przemocą domową. Przedstawiciele Instytutu przypomnieli o założonej przez Instytut stronie internetowej www.stopprzemocy.org, na której wsparcia szukać mogą osoby doświadczające przemocy domowej. Przedstawili również opracowane przez Instytut postulaty dotyczące zmian w polskim prawie w zakresie ścigania sprawców przemocy, zwiększenia wysokości kar za przestępstwa takie jak znęcanie się, zgwałcenie, spowodowanie uszczerbku na zdrowiu czy  utworzenia sieci ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy opartych na zasadach anonimowości, poufności i aterytorialności.

– Nie ma wątpliwości, że walka z przemocą domową i ochrona jej ofiar to obowiązek każdej wspólnoty. Aby jednak rzeczywiście pomóc osobom doświadczającym przemocy domowej oraz przeciwdziałać występowaniu tego zjawiska, konieczne jest podejmowanie skutecznych i opartych na wiedzy naukowej działań. Właśnie dlatego, Komitet inicjatywy ustawodawczej „Tak dla rodziny, nie dla gender” zwrócił się z zaproszeniem do wszystkich instytucji publicznych oraz pozarządowych zajmujących się zwalczaniem przemocy domowej do wzięcia udziału w Okrągłym Stole Przeciwko Przemocy, który odbędzie się 29 marca – zaznaczyła Karolina Pawłowska, dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

POLECAMY