Białoruś uderza w polskie szkoły. Kontrole w całym kraju

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Białorusi

Flaga Białorusi / Fot. Wikimedia Commons

– Prokuratura na terenie całego kraju rozpoczęła kontrole polskich szkół. Społecznych i państwowych – poinformował dziennikarz Andrzej Poczobut, członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi.

  • Białoruska prokuratura prowadzi kontrole polskich szkół.
  • Prokuratorzy byli w szkołach w Brześciu, Grodnie, Wołkowysku, czy Baranowiczach.
  • Polecenie w tej sprawie wydała białoruska Prokuratura Generalna.
  • Działacze Związku Polaków na Białorusi są wyzwani na przesłuchania.
  • Zobacz także: TSUE po stronie Polski. Podatek od marketów zgodny z prawem unijnym

– Prokuratorzy już byli w szkołach w Brześciu, Grodnie, Wołkowysku, Baranowiczach. W Brześciu w szkole nr 9 skonfiskowano podręczniki wydawane w Polsce – napisał Poczobut. Z kolei prezes Związku Polaków na Białorusi, Andżelika Borys poinformowała, że kontrole polskich organizacji odbywają się na podstawie polecenie, które wydała Prokuratura Generalna.

Działacze mniejszości polskiej na Białorusi mówią o „polowaniu na polskie szkolnictwo”. – Celem prokuratury jest walka z językiem polskim i polskością. Wpisuje się to w ogół represji – oceniła Andżelika Borys.

Szefowa Związku Polaków na Białorusi była obecna przy kontroli jednej z grodzieńskich szkół i rozmawiała ze śledczymi. – To byli funkcjonariusze Wydziału ds. Nieletnich. Sprawdzali, kto uczy w szkole, po co i w jaki sposób uczymy języka polskiego? Pytali, czy obchodzimy polskie święta narodowe, kto bierze udział w obchodach. Zażądali całej dokumentacji, papierów nauczycieli i umów wynajmu pomieszczeń. Chcą wiedzieć, z czego się utrzymujemy, skąd mamy środki – przekazała. Jak dodała, w Brześciu prokuratura wezwała na przesłuchanie Alinę Jaroszewicz i innych działaczy Związku.

dorzeczy.pl, twitter.com

POLECAMY