Kita: Era Netanjahu będzie jeszcze trwała [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kacper Kita

/ Fot. YouTube/MediaNarodowe

23 marca odbędą się wybory parlamentarne w Izraelu. Sytuację w tym kraju komentował gość Mediów Narodowych, Kacper Kita z portalu „Nowy Ład”. – Netanjahu mierzy się z kryzysem, który trwa tak naprawdę od kwietnia 2019 roku, kiedy odbyły się pierwsze z serii czterech już wyborów – podkreślił.

  • Od kwietnia 2019 roku w Izraelu trwa polityczny kryzys, podczas którego doszło do serii wyborów parlamentarnych. Kolejne odbędą się 23 marca.
  • Wcześniej przez 70 lat historii Izraela w ogóle nie było takiej sytuacji, żeby nie można było wyłonić rządu na podstawie wyborów – zwrócił uwagę gość Mediów Narodowych.
  • Wydaje się, że era Netanjahu będzie jeszcze trwała. To jest fenomen – ocenił.
  • Wszyscy główni konkurenci Netanjahu w zbliżających się wyborach byli w przeszłości z nim w rządzie, a w większości także w jego partii.
  • Zobacz także: Zamość zawiesza stosunki z Tarnopolem. Poszło o ukraińskiego zbrodniarza

– Wcześniej przez 70 lat historii Izraela w ogóle nie było takiej sytuacji, żeby nie można było wyłonić rządu na podstawie wyborów. Po każdych wyborach jakaś tam większość się formowała i powstawał rząd – zauważył Kita. – Teraz mieliśmy w kwietniu i wrześniu 2019 roku dwie kolejne sytuacje, w których nie powstawał rząd i były rozpisywane kolejne wybory – zaznaczył. – Później, w kolejnych wyborach, na początku 2020 roku udało się sformować koalicyjny rząd, taki gabinet jedności narodowej, do którego wszedł Netanjahu i jego największy rywal w dwóch poprzednich wyborach, emerytowany generał Beni Ganc – przypomniał.

Czy problemy premiera Izraela oznaczają „koniec ery Netanjahu”? – Jest to bardzo ciekawy moment, kiedy ktoś jest u władzy już tak długo, że jest ewidentnym dominatorem – powiedział gość Mediów Narodowych. Zwrócił uwagę, że wszyscy główni konkurenci Netanjahu w zbliżających się wyborach byli w przeszłości z nim w rządzie, a w większości także w jego partii. – Wydaje się, że era Netanjahu będzie jeszcze trwała. To jest fenomen. Niesamowita jest też jego elastyczność – powiedział Kacper Kita.

POLECAMY