Policjanci za brak maseczki wywożą z dala od domu. MSW nie protestuje

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Maseczka do zasłaniania twarzy.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Daniel Allgyer/Pixabay

Nietypowe praktyki wobec osób łamiących wymóg zakładania maseczki na twarz stosuje policja z afrykańskiego państwa Gwinea Bissau. Po sprawdzeniu adresu zamieszkania funkcjonariusze wywożą człowieka z dala od domu i zostawiają.

  • Policja z afrykańskiego państwa Gwinea Bissau wpadła na kontrowersyjny pomysł walki z łamaniem obostrzeń sanitarnych związanych z koronawirusem.
  • Gdy funkcjonariusze trafią na osobę nie mającą na twarzy maseczki, legitymują ją i sprawdzają jej adres zamieszkania. Następnie wywożą z dala od domu.
  • Jak podała portugalska agencja Lusa, zdarzyło się wiele przypadków wywożenia osób do miejscowości oddalonych nawet o 40 km od miejsca ich zamieszkania.
  • MSW tego kraju nie sprzeciwia się takim praktykom stróży prawa.
  • Zobacz także: Rzetelnie o prawdziwych prawach kobiet – międzynarodowa konferencja w Dniu Kobiet

– Osoba lekceważąca restrykcje jest „zapraszana” do policyjnego wozu, po czym funkcjonariusze odwożą ją w przeciwnym kierunku, daleko od domu – zrelacjonowali świadkowie stosowania kontrowersyjnych praktyk. MSW tego kraju przekazało mediom oświadczenie, w którym podkreśliło, że nie ma podstaw prawnych do karania za brak maseczki wywożeniem z dala od domu. Jednak stwierdzono, że resort nie sprzeciwia się takim praktykom.

Jak podała portugalska agencja Lusa, zdarzyło się wiele przypadków wywożenia osób do miejscowości oddalonych nawet o 40 km od miejsca ich zamieszkania. Z kolei według informacji przekazanych przez telewizję RTP Africa, takie praktyki gwinejskich stróży prawa upowszechniło się w ostatnich tygodniach.

Osoby idące bez założonej na twarz maseczki są najpierw legitymowane przez funkcjonariuszy. Potem są proszone o podanie adresu zamieszkania. Następnie policjanci przewożą je radiowozem w odległe miejsca i tam zostawiają.

tvp.info

POLECAMY