Papież w Iraku. Tłumy na papieskiej Mszy Świętej w Irbilu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. TT/@wieckowskiadam

Papież Franciszek udał się w podróż apostolską do Iraku. Do tej pory spotkał się z przywódcami kraju oraz ajatollahem Alemem as-Sistanim. Odwiedził także miejsca zdewastowane przez działalność tzw. Państwa Islamskiego. W niedzielę podczas Mszy Świętej na stadionie w Irbilu zgromadziło się przeszło 10 tysięcy wiernych.

Ojciec Święty w piątek przybył do Iraku na swoją pierwszą pielgrzymkę od czasu wybuchu epidemii koronawirusa. Kraj opanowany przez szyickich muzułmanów był także niespełnionym celem podróży świętego Jana Pawła II. Jest to również pierwsza taka podróż katolickiego przywódcy do Iraku.

Do tej pory Papież Franciszek spotkał się z premierem Mustafą al-Kazimim oraz prezydentem Barhamem Salihem. Podczas mowy powitalnej iracki przywódca podziękował Ojcu Świętemu za przybycie do jego kraju – “Dziękuję za przyjęcie naszego zaproszenia i za chęć złożenia tej wizyty, której wymiar historyczny, religijny i ludzki doceniamy, a która jest dowodem troski Waszej Świątobliwości o Irak” – powiedział.

Potępił on wykorzystywanie religii w celach siania terroru i mordowania ludzi – “My, potomkowie proroka Abrahama, wyznawcy religii Abrahamowych, Irakijczycy i inni, nie możemy zaakceptować, aby w imię religii praktykowano terroryzm i ekstremizm, nie możemy też zaakceptować niesprawiedliwości, ponieważ Irak zasługuje na to, co najlepsze i na obiecującą przyszłość dla wszystkich swoich dzieci. Irakijczycy zasługują na więcej niż ich stan obecny, w kraju obdarzonym zasobami i uprzywilejowaną pozycją, która pozwala mu być obszarem bezpieczeństwa, stabilności i pokoju” – podkreślił Salih.

Doszło również do spotkania z ajatollahem Iraku Alemem as-Sistanim. Obaj przywódcy duchowni podkreślali dążenie do pokoju, kładli nacisk na dialog międzyreligijny oraz walkę z uciskiem i ubóstwem.

Papież w Irbil

W niedzielę na stadionie w Irbil odbyła się uroczysta Msza Święta, w której przewodniczył Franciszek. Pomimo próśb władz Iraku, aby w czasie epidemii nie gromadzić się tłumnie, to na Eucharystii zgromadziło się przeszło 10 tysięcy wiernych.

W trakcie homilii Papież wezwał wyznawców Jezusa Chrystusa do oczyszczania serc z bałwochwalstwa i obłudy – “Zmartwychwstały Pan czyni nas narzędziem Bożego pokoju, miłosierdzia i odważnymi budowniczymi nowego porządku społecznego” – podkreślając, że Ewangelia ma moc przemiany ludzkiego życia.

Wskazał również chrześcijanom drogę jaką przebył Mesjasz, który zwalczył ludzkie pokusy, stając się wiernym woli Ojca – “Tutaj w Iraku, jakże wielu waszych braci i sióstr, przyjaciół i współobywateli nosi rany wojny i przemocy, rany widoczne i niewidoczne! Pokusa polega na tym, aby na te i inne bolesne fakty reagować ludzką siłą, ludzką mądrością. Natomiast Jezus pokazuje nam drogę Bożą, tę, którą On przebył i o której mówi, wzywając nas do podążania w ślad za Nim”.

Na końcu kazania Ojciec Święty podziękował on irackiej wspólnocie za ukazanie świadectwa wiary – “Dziś mogę zobaczyć i dotknąć własnymi rękami, że Kościół w Iraku żyje, że Chrystus żyje i działa w tym świętym i wiernym ludzie”.

vaticannews.va

POLECAMY