REKLAMA

Skandal w pociągu Kraków-Wrocław. Dr Bawer Aondo-Akaa usunięty siłą

REKLAMA

Dr Bawer Aondo-Akaa, pochodzący z Krakowa niepełnosprawny działacz społeczny i teolog został siłą wyrzucony z pociągu na dworcu Kraków Główny. – Pani i pan konduktor mnie siłą, bez mojej zgody, naruszając moją cielesność osobistą, wyjęli z pociągu – zrelacjonował w rozmowie z portalem Media Narodowe.

  • Pochodzący z Krakowa dr Bawer Aondo-Akaa zamierzał dziś pociągiem udać się do Wrocławia, by tam pełnić funkcję przewodniczącego zgromadzenia Fundacji Pro – Prawo do życia.
  • Ekipa konduktorska siłowo usunęła go z pociągu.
  • Zdaniem PKP Intercity powodem było przekroczenie limitu 50% zajętych miejsc, nałożonego w związku z koronawirusem, a także nieprzystosowanie wagonu do potrzeb osób niepełnosprawnych.
  • Ja już wiele razy tak jechałem, także w czasie tej nieszczęsnej pandemii COVID-19 – zaznaczył dr Aondo-Akaa.
  • Jak powiedział naszemu portalowi, przedstawiciel PKP przeprosił go za zaistniałą sytuację i zapowiedział wyciągnięcie konsekwencji wobec odpowiedzialnych za ten czyn.
  • Sprawa może skończyć się w sądzie. – Rozmawiałem już w tej sprawie z mecenasami z Ordo Iuris – poinformował nas działacz społeczny.
  • Dr Aondo-Akaa dotarł mimo wszystko do Wrocławia, choć innym środkiem transportu.
  • Zobacz także: Realne wsparcie dla ofiar przemocy. Nowy program Ordo Iuris

– Dzisiaj chciałem jechać pociągiem relacji Kraków Główny – Wrocław Główny, ponieważ o godzinie 15-15:30 miałem być przewodniczącym pikiety antyaborcyjnej Fundacji Pro – Prawo do życia – powiedział dr Bawer Aondo-Akaa. W związku z brakiem biletów w kasie zdecydował się kupić u konduktora. – Ja już wiele razy tak jechałem, także w czasie tej nieszczęsnej pandemii COVID-19. Np. w Warszawie i wtedy pan konduktor nie robił problemów, normalnie kupiłem bilet u niego. Dokładnie w taki sam sposób jak chciałem teraz zrobić – podkreślił w wypowiedzi dla naszego portalu.

Po tym, jak dr Aondo-Akaa wsiadł do pociągu i poinformował o chęci zakupienia biletu u konduktora, odmówiono mu. Pani konduktor zażądała natychmiastowego opuszczenia przez niego pociągu. – Pani powiedziała do mojego asystenta, że proszę panu powiedzieć, że jest niebezpieczeństwo w związku z COVID-19, że jak nie wysiądę z pociągu to spotkają mnie nieprzyjemności – stwierdził. Niepełnosprawny działacz poinformował ekipę konduktorską, że nie wysiądzie.

„Nie przyszło Państwu do głowy, że człowiek na wózku nie jest przedmiotem?”

– Pani i pan konduktor mnie siłą, bez mojej zgody, naruszając moją cielesność osobistą, wyjęli z pociągu – powiedział. Po tym incydencie poszukał innego rodzaju transportu i mimo wszystko dotarł do Wrocławia.

Z poszkodowanym w wyniku interwencji ekipy konduktorskiej rozmawiał już przedstawiciel PKP. – Dzwonił do mnie już pan, który zajmuje się sprawami mediów w PKP. Bardzo, bardzo mnie przeprosił. Powiedział, że będą wyciągnięte konsekwencje wewnętrznie po tej sytuacji. Powiedziałem, że być może zajmę się tą kwestią prawnie. Rozmawiałem już w tej sprawie z mecenasami z Ordo Iuris – zaznaczył.

Jeszcze inne tłumaczenia PKP Intercity zaprezentowało w komentarzu pod wpisem dr Bawera Aondo-Akaa w mediach społecznościowych. – Szanowny Panie, w pociągu IC 3512, którym chciał Pan odbyć przejazd z Krakowa do Wrocławia, był już osiągnięty limit 50 proc. miejsc do siedzenia, tym samym drużyna konduktorska nie mogła Panu sprzedać biletu. Limit ten obowiązuje zgodnie z przepisami prawa. Ponadto pociąg ten w swoim zestawieniu nie prowadzi wagonu dostosowanego do przewozu i potrzeb osób poruszających się na wózku. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa podróżnym. Za wszelkie niedogodności uprzejmie przepraszamy – napisano.

EDIT: Jestem już w samochodzie, w drodze do Wrocławia. Dziękuję wszystkim za pomoc. Na służbowe spotkanie zdążę :)…

Opublikowany przez Bawra Aondo-Akaa Sobota, 6 marca 2021

Oświadczenie kolejowej spółki spotkało się z ripostą żony samego zainteresowanego, Grażyny Aondo-Akaa. – Nie przyszło Państwu do głowy, że człowiek na wózku nie jest przedmiotem, i nie można sobie go tak o wystawić z pociągu? Sprawnego człowieka też by obsługa wynosiła…? Jakkolwiek pociąg by nie był wypełniony, drużyna konduktorska NIE MA PRAWA naruszać nietykalności cielesnej pasażerów. Od takich działań, ewentualnie, jest policja. Tylko że jeśli w osobie na wózku nie widzi się człowieka, a nikomu niepotrzebny przedmiot, to właśnie tak się to kończy – stwierdziła.

REKLAMA

Komentarze