Epidemia wyzwaniem dla rządu. Dzisiaj zbierze się zespół kryzysowy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Zapowiadana szeroko w mediach przez ekspertów, lekarzy oraz polityków obozu rządzącego trzecia fala koronawirusa, stawia Radę Ministrów przed dużym wyzwaniem. Epidemia koronawirusa i decyzje rządu sprawiają zapaść gospodarczą. Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego ma dzisiaj podjąć odpowiednie kroki wobec nowych obostrzeń.

  • O godzinie 10. zaplanowano zebranie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
  • Dzisiaj również mają zostać przedstawione ewentualne nowe obostrzenia
  • Minister Zdrowia niepokoi się trzecią falą koronawirusa, uruchamiając nowe tymczasowe szpitale
  • Zobacz także: Łamiący kwarantannę jak przestępcy? Nowy pomysł Izraela

Rzecznik prasowy polskiego rządu Piotr Muller zapowiedział w czwartek, dzisiejsze zebranie rządowego zespołu kryzysowego. Premier Mateusz Morawiecki wysłucha opinii m.in. Rady Medycznej, Ministra Zdrowia oraz pozostałych członków gabinetu odnośnie spostrzeżeń i rozwiązań wobec kolejnej fali koronawirusa. Spotkanie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zostało zaplanowane na godzinę 10.

Jeżeli chodzi o najbliższy weekend, to zmian żadnych jeżeli chodzi o obostrzenia nie będzie. Natomiast jutro rano o godz. 10.00 spotyka się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Będziemy omawiać aktualną sytuację i być może już jutro zostaną podjęte decyzje w tym zakresie” – poinformował.

Rząd zauważył potrzebę zwiększenia liczby spotkań zespołu ze względu na obecną sytuację kryzysową. Dotychczasowe zebrania co dwa tygodnie stały się nie wystarczające, dlatego podjęto decyzję o podawaniu raportu co tydzień.

Epidemia wyzwaniem dla rządu i przedsiębiorców

Pomimo tego, że epidemia koronawirusa na świecie trwa już ponad rok, to do tego czasu rządy nie potrafiły znaleźć odpowiedniego rozwiązania i balansu między życiem gospodarczym, społecznym bez większej ingerencji w ich stabilność. Obostrzenia i restrykcje sanitarne nie zostały w żaden sposób ograniczone do minimum, lecz w niektórych krajach wraz ze wzrostem zakażeń ulegają one radykalnym rozwiązaniom.

Przypadająca na przesilenie wiosenne, okres osłabienia odpornościowego organizmu człowieka sprawia, że mamy do czynienia z kolejnymi przybywającymi dobowymi zakażeniami. To, zdaniem Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego wywołuje niepokój w zespole kryzysowym i w samym rządzie.

“Niestety te trendy, które otrzymujemy w ostatnich dniach, utrzymują się. Dzisiejsza liczba nowych zachorowań to jest znowu ponad 15 tys., dokładnie 15 250 nowych przypadków. To oznacza znowu o ponad 3 tys. więcej przypadków niż tydzień temu” – powiedział w czwartek szef resortu zdrowia.

Z tego względu Rada Ministrów za poleceniem Ministerstwa Zdrowia wydała polecenie zaplanowania większej ilości tymczasowych placówek medycznych – “Uruchamiamy szpitale tymczasowe. Podjęliśmy taką decyzję na posiedzeniu rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zostaną one uruchomione w 9 województwach. Pokazuje to, że jesteśmy dobrze przygotowani na III falę” – uspokajał minister Niedzielski.

wp.pl

POLECAMY