Słowacja zaostrzyła restrykcje. Wyjście z domu tylko w wyjątkowych przypadkach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Człowiek chowa maseczkę do kieszeni.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Od środy na Słowacji obowiązuje zakaz wychodzenia z domu między godziną 20. wieczorem a 1. w nocy. Zamknięta jest część przejść granicznych, w tym do Polski.

  • Słowacja się zamyka w związku z koronawirusem. Wjeżdżających do kraju obowiązuje kwarantanna. Nie dotyczy to kierowców transportu międzynarodowego i pracowników transgranicznych.
  • Wyjść z domu między godziną 20. wieczorem, a 1. rano można tylko ze specjalnym zaświadczeniem od pracodawcy, albo idąc na spacer z psem, biegać lub jeździć na rowerze.
  • Zamknięto większość sklepów, zakładów usługowych i restauracji. Od przyszłego tygodnia zostaną zamknięte przedszkola. W domach zostaną także uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej.
  • Zobacz także: Konfederacja ma kandydata na prezydenta Rzeszowa. „Liczymy na poszerzenie poparcia”

Słowacy, żeby wyjść z domu między godziną 20. wieczorem, a 1. w nocy, muszą posiadać specjalne zaświadczenie od pracodawcy. Powinno ono poświadczać godziny pracy, z których wynika potrzeba wyjścia z domu akurat w tym okresie czasu. Można chodzić na spacery z psami, a także biegać lub jeździć na rowerze, ale tylko w granicach powiatu zamieszkania.

Wjeżdżających do Słowacji obowiązuje kwarantanna. Można ją skrócić wykonując test na koronawirusa. Kwarantanną nie są objęci kierowcy transportu międzynarodowego oraz pracownicy transgraniczni.

Przestrzegania restrykcji pilnuje policja i wojsko. Władze poinformowały o zadysponowaniu do tego celu także funkcjonariuszy w cywilu. Utworzono również specjalną linię telefoniczną oraz kontakt internetowy dla wszystkich, którzy chcieliby przekazać informacje o naruszeniach restrykcji.

Zamknięto większość sklepów, poza placówkami z najbardziej niezbędnym asortymentem. Nie działają także zakłady usługowe i restauracje. Kolejne miejsca zostaną zamknięte od przyszłego tygodnia. Chodzi o przedszkola i pierwsze klasy szkół podstawowych. Specjalne placówki zostaną otwarte dla dzieci rodziców, którzy pracują na pierwszej linii walki z pandemią. Od 8 marca w sklepach i środkach komunikacji będą obowiązywać maski klasy FFP2.

radiozet.pl

POLECAMY