Biden zrzeknie się kodów do broni jądrowej? “Zbyt wielka odpowiedzialność dla jednostki”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Joe Biden

/ Fot. screen

Zgodnie z apelem Izby Reprezentantów, prezydent Joe Biden będzie musiał uzyskać zgodę innych “najwyższych urzędników”, nim zdecyduje się na wystrzelenie pocisku broni jądrowej.

  • Prezydent USA Joe Biden otrzymał od poprzednika teczkę z kodami do broni atomowej, których może użyć praktycznie w każdej chwili.
  • Przedstawiciele Izby Reprezentantów uważają, iż jest to zbyt wielka odpowiedzialność dla jednostki.
  • W apelu do prezydenta napisano, iż użycie kodów i wszczęcie konfliktu atomowego powinno być konsultowane z innymi, najwyższymi urzędnikami.
  • Przeczytaj również: [WIDEO] USA: Studenci zszokowani słowami Bidena, iż ludobójstwo Ujgurów to „norma kulturowa”

Prezydent Joe Biden został wezwany przez członków Izby Reprezentantów do zrzeczenia się niepodzielnej władzy nad bronią jądrową USA. Zdaniem polityków, moc i odpowiedzialność są zbyt duże dla jednostki. Uwagę opinii publicznej zwrócił list Jimmy’ego Panetty, demokraty i członka Izby Reprezentantów, skierowany do prezydenta. List, podpisany przez ponad trzydziestu członków partii i członków Izby, wzywa Bidena do zrzeczenia się kodów do broni jądrowej.

Jak podaje Politico, celem odebrania kodów prezydentowi jest uniknięcie sytuacji, w której pojedyncza osoba mogłaby rozpocząć wojnę nuklearną. „Umocnienie osoby posiadającej taką władzę niesie za sobą ryzyko” – napisano w liście. „Poprzedni prezydenci grozili atakiem na inne kraje bronią jądrową lub przejawiali zachowania, które skłoniły innych urzędników do wyrażenia zaniepokojenia zachowaniem prezydentów”. Panetta wezwał w poniedziałek za pośrednictwem mediów społecznościowych, do bliższego przyjrzenia się strukturom kontroli nad bronią jądrową w USA.

„Chociaż prezydent prawdopodobnie skonsultowałby się z innymi przed rozkazem ataku nuklearnego, nie ma takiego wymogu. Wojsko jest obowiązane do wykonania rozkazu, jeżeli uznają to za dopuszczalne zgodnie z prawem wojennym. W tej chwili atak nuklearny może nastąpić w przeciągu kilku minut” – zauważył w liście. Z tego powodu, zdaniem Izby Reprezentantów, konieczne są nowelizacje. Proponowane alternatywy obejmują zatwierdzanie zarządzenia o użyciu “czerwonego przycisku” przez wiceprezydenta lub przewodniczącego Izby Reprezentantów. Wytypowano te osoby, ponieważ prezydent nie może ich odwołać, jeśli się nie zgodzą.

Stany Zjednoczone są jedynym krajem, który użył na wojnie broni atomowej. Prezydent Biden otrzymał teczkę z kodami niezbędnymi do zainicjowania ataku po swoim poprzedniku, Donaldzie Trumpie.

Politico

POLECAMY