REKLAMA

Tajwan oskarża Chiny o prześladowania religijne. Chce reakcji międzynarodowej

REKLAMA

Tajwan wezwał społeczność międzynarodową do pociągnięcia komunistycznych Chin do odpowiedzialności za prześladowania religijne, po tym jak władze państwa ze stolicą w Pekinie wprowadziły nowe przepisy, które wymagają od grup religijnych patriotyzmu i lojalności wobec Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

  • Narodowa Administracja Spraw Religijnych Chin ogłosiła, że 1 maja wejdą w życie nowe przepisy, wymagające od duchownych „żarliwej miłości do ojczyzny, popierania przywództwa Komunistycznej Partii Chin i przestrzegania zasad systemu socjalistycznego”.
  • Władze Tajwanu oskarżyły komunistyczne Chiny o prowadzenie prześladowań religijnych.
  • Zobacz także: Lewica boi się „W pustyni i w puszczy”? „Rasizm, kolonializm i patriarchat!”

Narodowa Administracja Spraw Religijnych Chin ogłosiła 9 lutego nowoopracowane przepisy dotyczące zarządzania personelem religijnym, które wejdą w życie 1 maja. Pismo „Global Times” podało, że przepisy mają na celu uniemożliwienie duchownym religijnym ulegania „wpływom zagranicznych sił lub angażowania się w działania, które zagrażają jedności etnicznej lub bezpieczeństwu narodowemu”. Władze Tajwanu postrzegają takie działania jako prześladowania religijne.

Poza określeniem kwalifikacji i praw personelu religijnego, nowe przepisy wymagają od duchownych „żarliwej miłości do ojczyzny, popierania przywództwa Komunistycznej Partii Chin i przestrzegania zasad systemu socjalistycznego”. Ponadto, partia oczekuje, że grupy religijne będą traktowały utrzymanie narodowej i „etnicznej jedności”, stabilności społecznej, jak również bezpieczeństwa narodowego jako część swoich obowiązków.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tajwanu Joanne Ou powiedziała, że ministerstwo uważnie śledzi pogarszanie się standardów chińskich władz w zakresie wolności religijnej i ochrony praw człowieka. Rząd tajwański poinformował, że zamierza nadal wzmacniać współpracę z Watykanem i Kościołem katolickim, aby promować wolność religijną. O prześladowaniach religijnych w Chinach od lat donoszą organizacje zajmujące się tą tematyką.

taiwannews.com.tw

REKLAMA

Komentarze