REKLAMA

Szaleńcze tempo Brytyjczyków. Zaszczepiono już 20 mln osób!

REKLAMA

Wielka Brytania narzuciła innym krajom szaleńcze tempo przeprowadzania szczepień obywateli na koronawirusa. Od grudnia na Wyspach zaszczepiono ponad 20 milionów osób, co stanowi 1/4 brytyjskiej populacji. Od lipca rząd Borisa Johnsona zamierza pozwolić szczepić się reszcie społeczeństwa, gdyż obecnie pozostało około 10 mln starszych osób.

  • Brytyjski Minister Zdrowia, Matt Hancock chwali się podaniem 20 mln pierwszych dawek szczepionki
  • Do lipca rząd Borisa Johnsona planuje zaszczepić jeszcze około 10 mln starszych osób
  • Wielka Brytania jako pierwsza zaczęła masową akcję szczepień na SARS-CoV-2
  • Zobacz także: Niemcy nie chcą szczepionek AstraZeneca. Zostaną rozdane bezdomnym?

Od 8 grudnia w Wielkiej Brytanii trwa akcja masowego szczepienia starszych obywateli. Kraj ten jako pierwszy dopuścił do użytku specyfiki od firmy Pfizer oraz BioNTech. W pierwszej kolejności brytyjski rząd zamierzał zaszczepić 32 miliony osób z początkowej grupy największego ryzyka. Ten cel został już prawie osiągnięty w zaledwie trzy miesiące.

Szaleńcze tempo Wielkiej Brytanii!

Podczas niedzielnej konferencji prasowej tamtejszy Minister Zdrowia, Matt Hancock poinformował o zaszczepieniu przeciwko SARS-CoV-2 ponad 20 milionów osób z pierwszej grupy.

„Jestem absolutnie zachwycony, że ponad 20 milionów ludzi zostało zaszczepionych w całej Wielkiej Brytanii – to absolutnie fantastyczny wynik. Chcę podziękować każdej osobie, która zgłosiła się po szczepionkę, ponieważ wiemy z coraz większą pewnością, że szczepionka chroni was, chroni wasze społeczności, a także jest drogą wyjścia z tej sytuacji dla nas wszystkich” – przekazał Matt Hancock.

Optymizm swojego przełożonego podzielił również Wiceminister Zdrowia, Nadhim Zahawi, który napisał na Twitterze – „BINGO! Wynik – ponad 20 000 000 osób dostało szczepionkę (pierwszą dawkę). Co za osiągnięcie w lutym 2021 roku. Co za zespół! Dumni, że możemy być z wami w tej drodze”.

Jako pierwsi podjęli ryzyko szczepień

Należy nadmienić, że Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie podjęła ryzyko zaszczepienia, skonstruowanymi w krótkim czasie szczepionkami od firmy Pfizer i BioNTech. Jednocześnie jako pierwsza zaczęła szczepić na koronawirusa specyfikiem opracowanym przez naukowców z Oksfordu oraz od AstraZeneca, która w ostatnim czasie przeżywa kryzys zaufania do własnego produktu.

Do połowy lutego szczepionkę zaoferowano czterem pierwszym spośród dziewięciu grup priorytetowych, a zgodnie z obecnie obowiązującym planem do połowy kwietnia ma ona być dostępna dla pozostałych pięciu grup. To oznaczać będzie, że szczepionka będzie zaoferowana wszystkim osobom powyżej 50. roku życia, a także osobom poniżej tego wieku, które mają schorzenia zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania na Covid-19.

Łącznie w tych dziewięciu grupach priorytetowych jest ok. 32 mln osób. W drugiej fazie, do końca lipca brytyjski rząd planuje zaoferować szczepionki wszystkim pozostałym dorosłym mieszkańcom kraju.

polsatnews.pl

REKLAMA

Komentarze