Paszporty szczepionkowe? Dołączają kolejni przewoźnicy!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Kolejni przewoźnicy lotniczy zgłaszają się po paszporty szczepionkowe opracowane przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych. Cyfrowy model Travel Pass będzie obsługiwany przez niektóre linie, gdzie pasażerowie będą musieli powiadomić w nich o tym czy byli szczepieni na koronawirusa. Tylko osoby zaszczepione będą miały możliwość podróżowania danymi przewoźnikami.

  • Przewoźnicy wprowadzają specjalne paszporty szczepionkowe dla swoich pasażerów
  • Travel Pass selekcjonuje i wskazuje liniom lotniczym zdrowe i zaszczepione osoby
  • Aplikacja ma ułatwić podróżowanie nie tylko w czasie epidemii, ale również po niej
  • Zobacz także: Prof. Gut: Gdy zaszczepimy wszystkich 60+, będzie koniec epidemii

Selekcyjny dobór pasażerów w czasie epidemii koronawirusa nie jest już tylko wymysłem niektórych grup społecznych. W tym roku ruszają oficjalne testy specjalnej aplikacji dla przewoźników opracowanej przez International Air Transport Association. Natomiast rządy oraz brukselscy urzędnicy podkreślają jak ważne będzie zachowanie obostrzeń w transporcie lotniczym.

Paszporty Travel Pass

Dokument jest w praktyce cyfrowym paszportem z zapisanymi informacjami o przyjętych szczepionkach przeciw COVId-19 oraz o dacie i wynikach testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

IATA tworzy swoją aplikację, choć jednocześnie podobne rozwiązania wprowadzają same linie lotnicze. Chodzi jednak o ujednolicenie systemu, który ma pozwolić na odbudowanie ruchu turystycznego nie tylko po pandemii, ale już także podczas jej trwania.

Paszporty Travel Pass umożliwią turystom wgląd do najświeższych informacji dotyczących zasad panujących w kraju docelowym oraz przepisów mających na celu walkę z koronawirusem. W aplikacji pasażerowie znajdą również listę laboratoriów, gdzie można przeprowadzić sobie badanie na obecność wirusa.

Giganci ograniczą wolność podróżowania

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych podało listę ponad 20 firm lotniczych, które będą wymagały od przewoźników zaszczepienia się na koronawirusa. Do tego grona należą również giganci na tym rynku jak Qatar Airways, Emirates czy Etihad. W ostatnich dniach dołączył Air New Zealand i Rwandair. W marcu rozpoczną się również pierwsze testy tego systemu.

Od początku pozytywnie nastawieni do tego pomysłu są brukselscy urzędnicy na czele z Przewodniczącym Rady Europejskiej, Charles Michael, który zapowiedział, że kraje wspólnoty opracowują własne paszporty szczepień. Powiedział on także, że kraje UE nadal mogą wprowadzać ograniczenia w przepływie ludzi, lecz muszą one być racjonalne.

wp.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY