Greniuch nie jest już dyrektorem IPN we Wrocławiu!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. @Twitter

Po kilku dniach od nominacji na dyrektora IPN we Wrocławiu, dr Tomasz Greniuch podał się do dymisji. Przeciwko tej kandydaturze byli członkowie opozycji oraz rządu, a także doradcy Prezydenta Andrzeja Dudy. Historykowi wypominano jego przeszłość w organizacji narodowej, ONR. Natomiast jeszcze przed ogłoszeniem tej informacji, budynek IPN w Warszawie został oblany czerwoną farbą jako znak protestu.

Kilka dni temu nominację od Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej nominację na dyrektora wrocławskiego oddziału otrzymał dr Tomasz Greniuch. Politycy opozycji niemal natychmiastowo zaczęli wyciągać przeciwko niemu materiały, które miały wskazywać na jego rzekome faszyzowanie. Zarzucano mu również przeszłość w Obozie Narodowo-Radykalnym co zdaniem opozycji ma dyskwalifikować Greniucha z dalszego życia w społeczeństwie i instytucjach publicznych.

Do głosu sprzeciwu doszli również politycy obozu rządzącego, którzy również domagali się natychmiastowej dymisji historyka z funkcji dyrektora wrocławskiego oddziału IPN. Również doradca Prezydenta RP, Andrzeja Dudy wypowiedział się negatywnie o tej osobie. Wyjaśnił również, że przyznany kilka lat temu Brązowy Krzyż Zasługi jest błędną decyzją, a Kancelaria Prezydenta nie wiedziała o przeszłości doktora nauk historycznych.

“Krzyż Zasługi w roku 2018 został przyznany na wiosek wojewody dolnośląskiego. Wpłynęło wtedy – jeśli się nie mylę – kilkadziesiąt takich wniosków, a sprawa zaangażowania w symbolikę faszystowską nie była urzędowi prezydenckiemu wtedy znana. Sądzę, że doktor nie powinien dalej być szefem oddziału” – powiedział.

Budynek IPN oblany czerwoną farbą!

W poniedziałek budynek należący do IPN w Warszawie został oblany w ramach protestu czerwoną farbą. Na nagraniu ze zdarzenia wyraźnie widać jak mężczyzna celuje w Orła Białego znajdującego się na znaku IPN. Aktywista znany jest jako Zbigniew Komosa, przedsiębiorca ścigany przez Prokuraturę za znieważanie pomnika ofiar katastrofy w Smoleńsku.

Tomasz Greniuch podaje się do dymisji

Ostatecznie po kilku dniach batalii dr. Tomasz Greniuch podał się do dymisji – “W związku z zaistniałymi okolicznościami dotyczącymi nominacji dr. Tomasza Greniucha na stanowisko p.o. Dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu dalsze pełnienie przez Niego tej funkcji jest niemożliwe” – poinformował prezes IPN Jarosław Szarek, podkreślając, że historyk sam złożył rezygnację.

Natomiast jeszcze w piątek doktor nauk historycznych za pośrednictwem IPN wydał oświadczenie przepraszające za błędy młodości oraz podkreślające jego odcięcie się od rzekomego faszyzmu – “Moja rodzina została doświadczona przez oba totalitaryzmy: niemiecki nazizm i sowiecki komunizm. Nigdy nie byłem nazistą, za nieodpowiedzialny gest sprzed kilkunastu laty jeszcze raz przepraszam i uważam to za błąd. Symbole i gesty, które wznosiłem to była młodzieńcza brawura, często głucha na zdrowy rozsądek i konsekwencje. Nigdy jednak nie miały one podłoża gloryfikowania totalitaryzmów!” – podkreślił.

Na godzinę 14. zapowiedziano również briefing prasowy pod budynkiem IPN w Warszawie przy ul. Postępu 18. Prezes Instytutu, Jarosław Szarek ma wyjaśnić zaistniałą sytuację związaną z wrocławskim oddziałem.

ipn.gov.pl/tysol.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY