Zmarł Jan Lityński. Utonął ratując swojego psa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jan Lityński.

/ Fot. Zdzisław Iwanicki/Wikimedia Commons

W wieku 75 lat zmarł Jan Lityński, wieloletni polityk, opozycjonista z czasów PRL. – Janek Lityński utonął ratując psa. Janek, kochany, mądry, bojowy przyjaciel. Walczył o demokrację, prawdę, godność robotników. Straszny smutek – poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Była minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska w odpowiedzi na pytanie blogerki “kataryny” doprecyzowała, że Lityński utonął w rzece Narew. – Wezwano mnie kiedyś do szpitala do lekarza, który w podobny sposób zginął tuż pod Wawelem, później spotkałem osobę, która widziała ten wypadek z tramwaju, ktoś ratuje tonącego pieska, kilka sekund i sam ginie w lodowatej wodzie. Pan Janek też musiał mieć wielkie serce – skomentował o. Jacek Mądel, jezuita.

Opozycjonista, poseł, doradca Prezydenta RP

Jan Lityński urodził się 18 stycznia 1946 roku w Warszawie. W czasach PRL był działaczem opozycji. Był także posłem na Sejm X, I, II oraz III kadencji. W latach 2010-2015 Jan Lityński był doradcą prezydenta Polski ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.

Lityński w latach 1996-1967 należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej. Do 1968 roku był studentem Wydziału Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. W tym samym roku był także jednym z organizatorów i uczestników studenckich wystąpień w trakcie wydarzeń marcowych. Skazany został za to na karę 2,5 roku pozbawienia wolności. Przedterminowo go zwolniono w 1969 roku. Wtedy też pracował jako robotnik. Potem był programistą komputerowym.

W 1980 roku Jan Lityński został doradcą władz “Solidarności”. Polityk od 1984 działał w podziemiu jako członek Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ “S” regionu Mazowsze. Jan Lityński w 1989 roku był jednym z uczestników obrad Okrągłego Stołu.

Od 1989 roku do 2001 roku Lityński był posłem na Sejm X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W 1990 polityk wstąpił do Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna. W kadencji I i II startował z listy Unii Demokratycznej, a w II z listy Unii Wolności.

Jan Lityński był także jednym z członków komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 roku. W tym samym roku został on jego doradcą do spraw kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi. Funkcję tę pełnił do 2015 roku.

Był oznaczony Krzyżem Komandorskim oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Natomiast w 2015 roku prezydent Komorowski nadał mu Krzyż Wolności i Solidarności.

wp.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY