USA: Ojciec będzie mógł zakazać aborcji matce swojego dziecka?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Władze amerykańskiego stanu Tennessee rozpatrują projekt ustawy, która pozwoliłaby biologicznemu ojcu powstrzymać matkę jego dziecka przed dokonaniem aborcji. Mógłby to zrobić składając pozew do sądu.

  • Senat i Izba Reprezentantów stanu Tennessee rozpatrują dwa analogiczne projekty złożone przez polityków Partii Republikańskiej.
  • Zakładają one, że biologiczny ojciec dziecka mógłby wnieść do sądu o zakaz aborcji dla matki.
  • Jeśli kobieta naruszyłaby nakaz i dokonała aborcji, “sąd może pociągnąć pozwaną do odpowiedzialności cywilnej lub karnej i ukarać ją zgodnie z prawem”.
  • Zobacz także: Ogólnopolski Strajk Kobiet proponuje: aborcja bez żadnych ograniczeń

Projekt ustawy przedstawiony przez republikańskiego senatora stanowego Marka Pody’ego mówi, że “osoba może złożyć wniosek do sądu właściwego w sprawach stosunków domowych o wydanie zakazu aborcji dla kobiety, która jest w ciąży z nienarodzonym dzieckiem tej osoby”. Senacki projekt ustawy przeszedł w czwartek do drugiego czytania i został skierowany do Senackiej Komisji Sądownictwa.

Nakaz byłby przyznawany kobieciej tylko wtedy, gdy istnieją dowody na to, że rozważa ona dokonanie aborcji oraz gdy istnieją dowody na to, że mężczyzna jest ojcem. Badanie DNA nie jest jednak wymagane do wydania nakazu. Po wydaniu nakazu sąd musi przeprowadzić przesłuchanie z udziałem obu stron w ciągu 14 dni. Jeśli kobieta naruszyłaby nakaz i dokonała aborcji, “sąd może pociągnąć pozwaną do odpowiedzialności cywilnej lub karnej i ukarać ją zgodnie z prawem”.

Co ciekawe, analogiczny projekt, do tego, który rozpatruje stanowy Senat, trafił do tamtejszej Izby Reprezentantów. Złożył go Republikanin Jerry Sexton. Przeszedł już pierwsze czytanie. Jeśli ustawy zostaną uchwalone i zatwierdzone przez gubernatora, wejdą w życie od 1 lipca.

thehill.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY