[WIDEO] Górski: Nadchodzi totalitaryzm cyfrowy. Brak gotówki uzależni nas od korporacji

Dodano   0  
  Loading
Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.

/ Fot. Youtube/MediaNarodowe

– Jeżeli gotówka zostanie zlikwidowana i staniemy się obywatelami niewygodnymi, to jednym kliknięciem banki będą w stanie zablokować nasze konta – zauważył Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich. – Mamy na horyzoncie totalitaryzm cyfrowy – ocenił.

  • Mamy na horyzoncie totalitaryzm cyfrowy. Cyfryzacja to nie tylko mnóstwo korzyści, ale też mnóstwo niekorzyści dla zwykłych obywateli – zauważył Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.
  • Przeciw likwidacji gotówki opowiada też się prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński.
  • Prezes NBP wprost mówi, że to, co się w tej chwili dzieje, to takie siłowe wdrażanie czy upowszechnianie obrotu bezgotówkowego w Polsce zakrawa na dyktat międzynarodowych korporacji i banków.
  • Zobacz także: Policja poszukuje sprawców ataku na ekipę Mediów Narodowych

Ekspert ostrzega przed zgubnymi konsekwencjami likwidacji obrotu gotówkowego, do czego dąży także polski rząd. Jego zdaniem będzie to oznaczało totalitaryzm cyfrowy. – Znamienne są wypowiedzi m.in. prof. Adama Glapińskiego, szefa NBP – zaznaczył na antenie Mediów Narodowych. – 5 lutego podczas swojej konferencji prasowej w bardzo stanowczych słowach wypowiadał się w obronie gotówki. Byłem z jednej strony mocno zaskoczony stanowczością, z drugiej strony bardzo zadowolony, że prezes Glapiński tak bardzo kategorycznie broni gotówki – powiedział w rozmowie z red. Karolem Plewą.

– Prezes NBP wprost mówi, że to, co się w tej chwili dzieje, to takie siłowe wdrażanie czy upowszechnianie obrotu bezgotówkowego w Polsce zakrawa na dyktat międzynarodowych korporacji i banków. Korporacje są związane z kartami płatniczymi, a banki pobierają prowizje od każdej transakcji bezgotówkowej. Warto się wsłuchiwać w głos szefa NBP – stwierdził. -Widać, że jest spore napięcia na linii szef NBP – prezes Rady Ministrów – zauważył.

Systematyczne forsowanie likwidacji gotówki

Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich podkreślił, że działania polskiego rządu na rzecz likwidacji gotówki trwają od lat. – Likwidacja gotówki nie będzie się odbywała w sposób taki, że jednego dnia jest gotówka, a drugiego dnia już jej nie ma – zaznaczył. – Pierwsze wydarzenie, które warto odnotować to 13 kwietnia 2016 roku. Wtedy posłowie przegłosowali obniżenie kwoty, w której można dokonywać obrotu gotówkowego z 15 tys. euro do 15 tys. zł. Rok później, w czerwcu 2017 roku powołano do życia Fundację Polska Bezgotówkowa. Została ona powołana przez ministerstwo rozwoju i finansów, którym wtedy kierował obecny premier Mateusz Morawiecki, Związek Banków Polskich i korporacje Visa oraz MasterCard – przypomniał. – Później był szereg innych wydarzeń – dodał.

– Już 9% Polaków spotkało się z tym, że odmówiono im płatności gotówką – zauważył. – Jako obywatele powinniśmy mocno głos podnosić – stwierdził. – Na likwidacji gotówki najwięcej zyskają duże korporacje i banksterzy – ocenił.

Totalitaryzm cyfrowy

– To m.in. pozbawienie nas anonimowości. Przy obrocie bezgotówkowym “wielki brat” będzie obserwował co kupujemy, kiedy kupujemy, gdzie kupujemy, za co płacimy, ile. Właściwie pełna kontrola – zaznaczył. – Mamy na horyzoncie totalitaryzm cyfrowy. Cyfryzacja to nie tylko mnóstwo korzyści, ale też mnóstwo niekorzyści dla zwykłych obywateli. Chociażby kwestia bezpieczeństwa – powiedział. – Będziemy całkowicie zależni od technologii – zauważył.

Rafał Górski wbił też szpilę ekologom. – Każda karta płatnicza przyczynia się do wzrostu poboru energii elektrycznej. Ile osób ze Strajku Klimatycznego ma w kieszeni karty płatnicze i nie płacą gotówką? – zapytał.

Czy warto rezygnować z gotówki?

W swoim felietonie na stronie Instytutu Spraw Obywatelskich Rafał Górski przytoczył skrupulatnie kolejne wydarzenia na drodze dążenia polskiego rządu do likwidacji gotówki. Zauważył też, że takie dążenie “będzie kolejnym etapem na drodze do totalnej inwigilacji („Wielki Brat” kontroluje ile, kiedy, gdzie i za co płacisz), likwidacji wolności wyboru (będziemy mogli ewentualnie wybrać kolor karty płatniczej), zmniejszenia bezpieczeństwa (ataki hackerskie; awarie systemów bankowości cyfrowej; działania obcych służb etc.), większej konsumpcji (płacąc kartą, wydajesz więcej, niż płacąc gotówką)”. – A, i jeszcze pobór energii przez technologię obsługującą bezgotówkę. Pozdrawiam wszystkich, szczerze przejętych zmianami klimatycznymi, którzy nie są przejęci likwidacją gotówki – napisał.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY