PiS nieugięty w sprawie RPO. Wawrzyk pozostaje w grze

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Radosław Fogiel

Radosław Fogiel / fot. Twitter

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Radosław Fogiel, po wczorajszej porażce wiceministra ds. zagranicznych, Piotra Wawrzyka poinformował, że pozostaje on w dalszym ciągu kandydatem rządzącego obozu. PiS wierzy, że Senat zaakceptuje w końcu, ich zdaniem dobrego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich.

  • Senat odrzucił kandydaturę Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich
  • Radosław Fogiel krytykuje senatorów za brak porozumienia z rządem
  • Były Marszałek Senatu uważa, że zgodnie z prawem Adam Bodnar nie jest już RPO
  • Zobacz także: Janusz Kowalski: Polska powinna pozwać Niemcy przed TSUE

Wczoraj Senat RP odrzucił kandydaturę wiceministra ds. zagranicznych Piotra Wawrzyka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jego postacią głosowało 48 senatorów, przeciwnych było z kolej 51 senatorów, wstrzymał się także jeden senator. Przypomnijmy, że wcześniej tą kandydaturę przyjął Sejm RP głosami 233 posłów za, 219 przeciw i jednego wstrzymującego się głosu. W walce o ten urząd odpadli wówczas Zuzanna Rudzińska-Bluszcz oraz Robert Gwiazdowski.

PiS pomimo porażki nie zmienia kandydata

Wicerzecznik PiS, Radosław Fogiel skomentował zaistniałą sytuację związaną z wielomiesięcznym brakiem porozumienia polskiego parlamentu w wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich. Funkcję tą nadal sprawuje Adam Bodnar, który zgodnie z prawem oczekuje na wybór nowej osoby, aby móc ustąpić.

“Liczyliśmy wczoraj, że Senat wykaże się odpowiedzialnością i poprzez dobrego kandydata, jakim był profesor Piotr Wawrzyk, niestety okazało się, że międzypartyjne animozje są ważniejsze” – powiedział.

Odniósł się także do wypowiedzi byłego Marszałka Senatu, stwierdzającego, że Adam Bodnar nie jest już RPO, pomimo dalszego sprawowania przez niego tej funkcji do momentu wyboru nowej osoby – “Mamy jasne wytyczne konstytucyjne. Procedura startuje od nowa. Jak tym razem zostanie to rozstrzygnięte, jaki będzie efekt końcowy, jakie będą nasze decyzje, zobaczymy. To jest jeszcze do ustalenia przed nam” – wskazał polityk.

“Kadencja Adama Bodnara się zakończyła. Można polemizować ze stwierdzeniem marszałka Karczewskiego. Problemem jest brak możliwości wyboru przez parlament następcy pana Bodnara, stąd też wątpliwości marszałka Sejmu co do sytuacji pustki personalnej na tym stanowisku” – dodał Fogiel.

Zarzucił również senatorom z opozycji czerpanie satysfakcji, z porażki obozu rządzącego – “Senatorowie opozycji najwyraźniej dużą część swojego dobrego samopoczucia czerpią z możliwości blokowania decyzji większości sejmowej”.

Co dalej z Piotrem Wawrzykiem?

Choć wicerzecznik PiS informuje, że obóz rządzący nie zamierza obecnie wymieniać Piotra Wawrzyka na nowego kandydata to senator Stanisław Karczewski zapowiedział zebranie Komitetu Politycznego w tej sprawie.

“Dziś mamy posiedzenie prezydium Komitetu Politycznego i będziemy na ten temat zastanawiać się, dyskutować. Być może wyłonimy następnego kandydata” – ogłosił.

Kadencja obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich upłynęła 7. września ubiegłego roku. Od tego czas, Adam Bodnar oczekuje na wybór nowej kandydatury na to stanowisko. Polski parlament dwukrotnie odrzucał już kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, a teraz wiceministra Piotra Wawrzyka.

dorzeczy.pl/polskieradio.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY