Izrael: 4 miliony osób zaszczepione przeciw COVID-19 w zaledwie 2 miesiące

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. screen

Izrael wyjątkowo poważnie podchodzi do kwestii masowych szczepień, świętując zaszczepienie czteromilionowego obywatela.

  • Izrael stawiany jest za wzór innym państwom w kwestii immunizacji społeczeństwa, m.in. ze względu na wyjątkowo sprawne szczepienia swoich obywateli.
  • Rząd przekonuje, iż szczepienie są jedyną opcją na pokonanie epidemii.
  • We wtorek szczepionkę otrzymał już czteromilionowy obywatel.
  • Z tej okazji odbyła się impreza, na której gościł m.in. premier Benjamin Netanjahu.
  • Polityk podkreślił, iż państwo szczepi mieszkańców w rekordowym tempie, by móc wrócić do normalności.
  • Minister zdrowia wskazał, iż w zaledwie dwa miesiące zaszczepiono cztery miliony ludzi.
  • Przeczytaj również: Szczepienia preparatem Astra-Zeneca wstrzymane w części szpitali. Medycy niezdolni do pracy po pierwszej dawce

We wtorek Izrael świętował zaszczepienie czteromilionowego obywatela. “Szczęśliwiec” Theodore Slazzen został zaszczepiony w klinice Leumit Health Services w Jerozolimie. Z okazji zastrzyku urządzono imprezę, na której pojawił się premier Benjamin Netanjahu i minister zdrowia, Yuli Edelstein. Politycy podkreślili wagę masowych szczepień, które mają pozwolić mieszkańcom kraju wrócić do normalności.

Minister zdrowia podkreślił, iż akcja toczy się w rekordowym tempie. Szczepienia ruszyły bowiem 20 grudnia, a do tej pory udało się zaszczepić już cztery miliony osób. „W Izraelu zaszczepiliśmy cztery miliony osób. Jeszcze dwa miesiące temu nie odważylibyśmy się o tym marzyć” – skomentował Edelstein. „Zaszczepienie się jest moralnym obowiązkiem” – powiedział. Premier Netanjahu skupił się jednak na tych, którzy jeszcze nie otrzymali zastrzyku, zachęcając Izraelczyków do szczepień.

„Chcę zwrócić się do 570 000 osób w wieku powyżej 50 lat, które nie zostały jeszcze zaszczepione” – powiedział Netanjahu wkrótce po tym, jak Slazzen otrzymał zastrzyk. „Prawie 100% zmarłych i ciężko chorych należy do tej grupy”. Netanjahu stwierdził, iż “istnieją trzy powody, aby się zaszczepić”. Pierwszym jest “niebezpieczeństwo spowodowane brakiem immunizacji”. „Kiedy nie idziesz się zaszczepić z powodu tego małego ukłucia, które jest bez znaczenia – w najgorszym przypadku, uboczne trwają kilka godzin – ryzykujesz śmierć i groźbę poważnej choroby, której efekty pozostaną ci na całe życie” – powiedział premier.

Po drugie, Izrael otwiera teraz swój program „zielonego paszportu”. „Osoby, które zostaną zaszczepione, będą mogły wyjść i cieszyć się teatrem, filmem, wydarzeniami sportowymi, lotami za granicę, restauracjami i nie tylko” – wymieniał Netanjahu. Po trzecie, szczepiąc się, „nie tylko ratujesz siebie”, ale “jeśli nie zamierzasz się zaszczepić, wielu poważnie zachoruje, co obciąży nasze szpitale i będziemy musieli zarządzić nowy lockdown” – prorokował Netanjahu. „Uratuj swoje życie i pozwól nam wrócić do życia” – powiedział. „Idź się zaszczepić. Proszę, zrób to teraz, a wyjdziemy z koronawirusa” – apelował.

Jerusalem Post

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY