Szczepienia preparatem Astra-Zeneca wstrzymane w części szpitali. Medycy niezdolni do pracy po pierwszej dawce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Strzykawka ze szczepionką.

Strzykawka ze szczepionką. / pixabay.com

Szczepienia w dwóch regionach Szwecji zostały wstrzymane, ze względu na ogromną ilość skutków ubocznych po otrzymaniu pierwszej dawki preparatu Astra-Zeneca.

Zarówno region Sörmland, jak i Gävleborg w Szwecji wstrzymały szczepienia preparatem marki Astra-Zeneca. Przyczyną były wyjątkowo liczne skutki uboczne. Szczepieniom poddani zostali głównie pracownicy medyczni, zgodnie z kolejnością szczepień obowiązującą w kraju. “Aż co czwarty pracownik szpitala, który otrzymał szczepionkę, doświadczył tak poważnych skutków ubocznych, że wziął zwolnienie lekarskie” – informuje szwedzki portal.

W szpitalu Kullbergska w Katrineholm oraz w Nyköping zaszczepiono łącznie 400 pracowników. Następnego dnia po podaniu zastrzyku, aż 100 z nich doświadczyło skutków uboczne. “Uważa się, że najczęstszym efektem ubocznym jest gorączka” – czytamy. Gorączka ma być “częstym działaniem niepożądanym”. W odpowiedzi na pytania mediów szpital przyznał, iż “to prawda, że kilku pracowników miało gorączkę po szczepieniach”. “Jest to powszechny i ​​znany efekt uboczny szczepień. Zwykle występują łagodne objawy, które ustępują samoistnie” – przekonywał Fredrik Gustavsson w publicznej telewizji.

Co ciekawe, aby uniknąć niedoborów personelu, region zdecydował się nie szczepić całych oddziałów szpitalnych na raz. “Aby uniknąć niedoborów kadrowych, region Sörmland postanowił na razie wstrzymać wszystkie planowane szczepienia personelu opiekuńczego” – informuje Samnytt. Region zbada również powód, dla którego tak wiele osób zostało dotkniętych negatywnymi skutkami szczepienia i powiadomi zarówno Agencję Produktów Medycznych, jak i producenta, firmę Astra Zeneca, o tym, co się stało. Region Gävleborg również zaprzestał szczepień swojego personelu z tego samego powodu.

“Badania firmy pokazują, że zwykle 10% zaszczepionych cierpi z powodu skutków ubocznych. Dlatego gigant farmaceutyczny twierdzi, że jest zaskoczony wysokim odsetkiem osób zaszczepionych, u których wystąpiły negatywne objawy” – czytamy.

Samnytt.se

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY