REKLAMA

Konfederacja chce przywrócenia opiekunom osób z niepełnosprawnością prawa do pracy

REKLAMA

Konfederacja zaprezentowała w Sejmie projekt ustawy, którego celem ma być przywrócenie opiekunom osób z niepełnosprawnością prawa do pracy. – Zapraszam do zapoznania się i konsultacji – poinformował poseł Krzysztof Bosak.

  • Konfederacja zaprezentowała projekt ustawy o zmianie Ustawy o Świadczeniach Rodzinnych.
  • Ma na celu przywrócić osobom opiekującym się osobami z niepełnosprawnością podstawowe prawo obywatelskie, jakim jest prawo do wykonywania odpłatnej pracy zarobkowej w zakresie możliwym do pogodzenia z obowiązkami związanymi z opieką – uzasadniają politycy.
  • Zobacz także: Nowy szef wrocławskiego IPN atakowany za przeszłość w ONR. Jest odpowiedź

– Projekt ustawy o zmianie Ustawy o Świadczeniach Rodzinnych ma na celu przywrócić osobom opiekującym się osobami z niepełnosprawnością podstawowe prawo obywatelskie, jakim jest prawo do wykonywania odpłatnej pracy zarobkowej w zakresie możliwym do pogodzenia z obowiązkami związanymi z opieką. Środkiem do tego jest zmiana ustawowych warunków potrzebnych do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej oraz specjalnego zasiłku opiekuńczego – pisze Konfederacja w uzasadnieniu. – Obecne przepisy Ustawy o Świadczeniach Rodzinnych jako podstawowy warunek otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego oraz specjalnego zasiłku opiekuńczego wskazują nie podjęcie zatrudnienia lub rezygnację z pracy zarobkowej przez opiekunów osoby niepełnosprawnej.
Prowadzi to do usunięcia beneficjentów takiej pomocy z rynku pracy lub wypychaniem ich w szarą strefę – tłumaczą politycy.

– Zmiana ta jest postulatem od lat zgłaszanym przez opiekunów osób niepełnosprawnych. W styczniu 2021 roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 1971 złotych, z kolei specjalny zasiłek opiekuńczy to zaledwie 620 zł. Nie są to sumy na tyle wysokie aby pozwoliły na godne funkcjonowanie opiekunowi oraz podopiecznemu – uzasadniają. – Dzisiejszy rozwój technologii oraz zmiany w strukturze rynku pracy pozwalają na dużo większą elastyczność (praca na część etatu) oraz stwarzają możliwość pracy w warunkach domowych (praca zdalna). Nowelizacja pozwoli wielu
osobom wyjść z szarej strefy i odzyskać godność jako pełnoprawni obywatele – podkreślają.

konfederacja.net, twitter

REKLAMA

Komentarze