REKLAMA

Niechlubne amerykańskie więzienie w Guantanamo zostanie zamknięte?

REKLAMA

Administracja Prezydenta Joe Bidena zastanawia się na zamknięciem więzienia w Guantanamo. Niechlubna amerykańska placówka o zaostrzonym rygorze kojarzona jest przede wszystkim z tortur na więźniach. Do likwidacji wojskowego obiektu potrzebna jest również zgoda Kongresu.

  • Prezydent Joe Biden zmierza ku likwidacji więzienia w Zatoce Guantanamo na Kubie
  • Zdaniem agencji Reuters, deklaracje składane przez obecną administrację w Waszyngtonie są trudne do zrealizowania
  • Do zamknięcia placówki wojskowej potrzebna jest zgoda znacznej większości Kongresu
  • W Guantanamo przebywa obecnie kilkadziesiąt osób oskarżonych o terroryzm
  • Zobacz także: Impeachment Trumpa nie powiódł się. Były i obecny prezydent komentują

Od kilku lat w Stanach Zjednoczonych toczy się dyskusja nad zamknięciem wojskowego więzienia w Zatoce Guantanamo na Kubie. Placówka kojarzona jest w światowej opinii publicznej z surowych przesłuchań wykonywanych na przetrzymywanych tam terrorystach.

Zgodnie z informacjami zagranicznych mediów, administracja Prezydenta Joe Bidena zastanawia się nad realizacją oczekiwań Demokratów – „Pomocnicy zaangażowani w wewnętrzne dyskusje rozważają tzw. akcję wykonawczą, która ma zostać podpisana przez prezydenta Joe Bidena w nadchodzących tygodniach lub miesiącach” – przekazuje agencja Reuters.

Jak jednak wskazuje sama agencja istnieją pewne przeszkody, które mają nie dopuścić do oficjalnego zamknięcia obiektu wojskowego o zaostrzonym rygorze. Ich zdaniem istnieje znikome prawdopodobieństwo realizacji zamierzeń samego Joe Bidena i jego współpracowników.

„Głównie ze względu na ogromne przeszkody polityczne i prawne, przed którymi stoi nowa administracja” – oceniła agencja.

Niechlubne miejsce dla torturowania więźniów

Poprzednia administracja Donalda Trumpa nie wykazywała chęci likwidacji placówki o niechlubnej renomie. Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego przekazała, że obecnie trwa analiza sytuacji prawnej – „Podejmujemy procedurę, aby ocenić aktualny stan rzeczy, jaki administracja Biden „odziedziczyła” po poprzedniej administracji, zgodnie z naszym szerszym celem, jakim jest zamknięcie Guantanamo”  – powiedziała Emily Horne.

Kontynuując swoją wypowiedź, zaznaczyła że zostaną podjęte rozmowy z różnymi departamentami oraz z amerykańskim Kongresem – „NSC będzie ściśle współpracować z Departamentami Obrony, Stanu i Sprawiedliwości, aby poczynić postępy w kierunku zamknięcia obiektu GTMO, także w ścisłym porozumieniu z Kongresem”.

Trump pozwalał na dalsze funkcjonowanie więzienia

Były już Prezydent USA, Donald Trump w ciągu swojej czteroletniej kadencji nie wykazywał zamiarów, wskazujących na rychłe zamknięcie placówki. Z kolei administracja Joe Bidena zgodnie z wyborczymi obietnicami zamierza pójść w odwrotnym kierunku niż poprzedni lider Amerykanów.

Reuters wskazuje, że obecnie w amerykańskim obiekcie w Guantanamo przebywa 40 więźniów. Od blisko dwóch dekad nie przedstawiono im jednak odpowiednich zarzutów oraz nie skazano ich prawomocnie za przeprowadzanie zamachów terrorystycznych.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przekonuje, że obecne prace są w wstępnej fazie realizacji. Podkreśliła obecnie brak odpowiednich ludzi w Departamencie Obrony, Stanu i Sprawiedliwości – „Musimy mieć odpowiednich ludzi do wykonywania tej ważnej pracy” – wskazała.

Kongres na drodze Bidena

Urzędujący w latach 2008-2016 Prezydent Barack Obama zmniejszył liczbę więźniów, która za prezydentury Georga W. Busha wynosiła 800 osób posądzonych o przeprowadzanie aktów terrorystycznych. Wówczas trudnością dla byłego amerykańskiego przywódcy z nadania Partii Demokratycznej stanowili republikańscy kongresmeni.

„Nawet jeśli Demokraci, do których należy obecny prezydent, kontrolują Kongres to ich przewaga jest niewielka. Biden stanąłby przed trudnym wyzwaniem związanym z doprowadzeniem do zmian legislacyjnych. Niektórzy członkowie Partii Demokratycznej mogliby się temu sprzeciwiać” – twierdzi Reuters.

Agencja jest przekonana, że obecne władze będą dążyły w przyszłości do dalszego zmniejszania liczby więźniów. Ma to pozwolić na spełnienie części postulatów Joe Bidena z kampanii wyborczej.

Choć istnieją naciski polityczne w samej Partii Demokratycznej, to w zakulisowych rozmowach urzędnicy administracji Joe Bidena wykazują sceptyczne nastawienie, do faktycznego zamknięcia więzienia.

„Jeśli uwolnimy tych więźniów, staną się gwiazdami islamskiego ekstremistycznego świata, stwarzając jeszcze większe zagrożenie dla Ameryki i świata” – napisał na Twitterze kongresmen z Partii Republikańskiej, Mike Waltz.

Z pozostałych w Guantanamo więźniów 9 oskarżono lub skazano przez komisje wojskowe. Około 24 nie zostało oskarżonych, ale uznano ich za zbyt niebezpiecznych, aby mogli zostać wypuszczeni na wolność. Komisja rządowa zwolniła 6 osadzonych, ale nadal pozostają oni w więzieniu. 

rmf24.pl

REKLAMA

Komentarze