REKLAMA

Terminowe otwarcie gospodarki. Co zostało dziś uruchomione przez rząd?

Na dzisiaj rząd zapowiedział terminowe otwarcie niektórych z branż. Na początkowy okres dwóch tygodni szansę na działalność otrzymały m.in. kina, teatry oraz stoki narciarskie. Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego umożliwił również obywatelom powrót do uprawiania zorganizowanego sportu na wolnym powietrzu. Branża gastronomiczna oraz fitness nadal oczekuje na werdykt polskich władz.

  • Rząd otwiera kina i teatry oraz inne centra kultury z ograniczeniem do 50 proc. widowni
  • Od dzisiaj Polacy mogą korzystać m.in. ze stoków narciarskich oraz kortów tenisowych
  • Branża fitness oraz gastronomiczna pozostaje wciąż zamknięta
  • Część gospodarki zostaje otwarta na dwa tygodnie, a w międzyczasie rząd zadecyduje o jej dalszym losie
  • Zobacz także: Sanepid skarży się na przedsiębiorców: „Po co dajemy kary finansowe?”

Rząd tydzień temu zapowiedział stopniowe otwieranie gospodarki. Od dzisiaj Polacy mogą bez obaw o państwowe ograniczenia korzystać dobrowolnie z obiektów sportowych, znajdujących się na świeżym powietrzu. Korzystać również można z basenów oraz kortów tenisowych, czy też ze stoków narciarskich.

Umożliwiono również też m.in. współzawodnictwo sportowe prowadzone przez odpowiedni polski związek sportowy lub Polski Komitet Paraolimpijski i jego członków zwyczajnych oraz organizowanie szkoleń i współzawodnictwa w sporcie akademickim realizowanych przez Akademicki Związek Sportowy.

Terminowe otwarcie niektórych branż

Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego umożliwił dzisiaj również na funkcjonowanie branży hotelowej. Tutaj jednak właściciele są zobowiązani do zapełniania swoich lokali do 50 procent dostępnych miejsc noclegowych oraz zapewnić odpowiednią dostępność do dezynfekcji rąk oraz innych przepisów sanitarnych.

Podobny los czeka branżę kulturową tj. kina, teatry, filharmonie, które również muszą zapewnić wymagany reżim sanitarny oraz ograniczyć dostępność do swoich usług dla większej ilości osób.

Należy przypomnieć, że już od 1. lutego funkcjonują galerie handlowe, gdzie należy stosować się do zaleceń rządu. Działają również muzea oraz galerię sztuki. Zniesiono także nieefektywne godziny dla seniorów w sklepach i marketach.

Kto musi czekać na otwarcie?

Terminowe oraz stopniowe otwieranie gospodarki przez rząd w mocnym stopniu ograniczy zniecierpliwionych już przedstawicieli kilku innych branż w Polsce. Do grupy, która oczekuje na pozwolenie należy branża gastronomiczna, fitness oraz zamknięta pozostaje cześć działalności gospodarczej.

Obowiązuje również zakaz wesel oraz innych przyjęć. Do szkół chodzić mogą wyłącznie uczniowie klas 1-3, reszta działa w sposób zdalny. Żłobki oraz przedszkola funkcjonują jak dotychczas, natomiast w sklepach i kościołach może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie – od 23.01 zwolnione z obowiązku są osoby posiadające negatywny wynik testu na COVID-19.

onet.pl

REKLAMA

Komentarze