REKLAMA

Meksykańskie władze chcą karać media społecznościowe za cenzurę. Wysokie kary

REKLAMA

Nawet 4,4 mln dolarów kary może grozić za ograniczanie prawa do wolności słowa przez portale społecznościowe. Takie przepisy planują wprowadzić władze Meksyku.

  • Projekt mający regulować działalność mediów społecznościowych, mających powyżej miliona użytkowników w Meksyku jest rozpatrywany przez tamtejsze władze.
  • Użytkownicy mieliby do dyspozycji trzy instancje odwołania od decyzji o blokadzie lub skasowaniu konta.
  • Konta nie mogłyby być blokowane przy pomocy algorytmów.
  • Przewidywane kary za złamanie przepisów sięgają 4,4 mln dolarów.
  • Zobacz także: Strajk niektórych mediów w Polsce. Protestują przeciw podatkowi od reklam

Nowa ustawa dotyczyłaby serwisów, które mają powyżej miliona użytkowników w kraju, czyli Facebooka, Twittera, TikToka czy YouTube’a. Każdy z tych portali miałby 24 godziny na rozpatrzenie odwołania od zablokowania lub skasowania konta, złożonego przez danego użytkownika. Gdyby to zawiodło, użytkownicy mogliby zgłaszać się do instancji regulujących usługi telekomunikacyjne, a ostatecznie zwracać się do meksykańskich sądów o kasację blokad na kontach. Meksyk jest kolejnym krajem, który chciałby uregulować media społecznościowe.

Nowe przepisy sprzeczne z umową o wolnym handlu?

Zdaniem agencji Associated Press nowe prawo mogłoby być sprzeczne z umową o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi, Meksykiem i Kanadą, według której „żadna ze stron nie może nakładać odpowiedzialności na dostawcę lub użytkownika interaktywnej usługi komputerowej z tytułu jakichkolwiek działań dobrowolnie podjętych przez dostawcę lub użytkownika poprzez ograniczenie dostępności materiałów (…)”. Jednak senator Ricardo Monreal z rządzącej partii Odrodzenia Narodowego wskazał, że ta klauzula nie będzie zobowiązywała Meksyku przez najbliższe 2,5 roku.

Zakaz blokowania kont przez algorytmy

Przedstawiony projekt meksykańskiej ustawy zabrania mediom społecznościowym kasowania kont przy pomocy algorytmu. Będą mogły to robić jedynie specjalnie powołane komisje.

wirtualnemedia.pl

REKLAMA

Komentarze