Strajk niektórych mediów w Polsce. Protestują przeciw podatkowi od reklam

Dodano   0  
  Loading
Plansza TVN.

/ Plansza emitowana w stacji TVN. Fot. zrzut ekranu

Rząd zapowiedział wprowadzenie tzw. podatku reklamowego. Zgodnie z nim duże media będą musiały raz w roku odprowadzać dodatkową składkę. Część mediów w proteście zawiesiło swoją emisję. Chodzi m.in. o stacje TVN, czy Polsatu, a także radiowe i portale internetowe.

  • Część stacji tv, radiowych i portali internetowych zawiesiło emisję. To protest przeciw planom wprowadzenia tzw. podatku reklamowego.
  • Podatek będzie opłacany raz w roku przez największe media. Wyznaczono wysokość przychodów, po których przekroczeniu trzeba będzie odprowadzać dodatkowy podatek.
  • Połowa będzie przekazywana do Narodowego Funduszu Zdrowia, 35 proc. – do Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów, a 15 proc. – do Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków.
  • Zobacz także: Twitter zablokował Salon24. „Konto nie istnieje”

W ramach akcji “Media bez wyboru” w środę od rana wszystkie kanały Grupy Telewizji Polsat, TVN Grupy Discovery i Telewizji Puls zamiast programu nadają specjalny komunikat. Na czarnej planszy wyświetlany jest napis „Tu miał być Twój ulubiony program”, z wyjaśnieniem poniżej: „Przepraszamy naszych widzów i partnerów handlowych. Dziękujemy za zrozumienia i wsparcie” i odesłaniem do wspólnego listu otwartego w serwisach internetowych. Nie wiadomo jak długo ma potrwać taki strajk mediów.

Na niektórych portalach od rana czytelnicy nie mogą przeczytać żadnych artykułów. Zamiast nich wyświetlana jest informacja od proteście. Takie komunikaty są we wszystkich serwisach Ringier Axel Springer Polska (m.in. Onet.pl, Fakt.pl, Newsweek.pl, Komputerswiat.pl, Noizz.pl), Wirtualnej Polski (WP.pl) Agory (m.in. Gazeta.pl, Wyborcza.pl, TOKFM.pl), Grupy Cyfrowy Polsat (m.in. Interia.pl, Polsatnews.pl) i TVN Grupy Discovery (m.in. TVN24.pl, TVN.pl), naTemat.pl.

Do akcji przyłączyły się także stacje radiowe, m.in. RMF FM, ZET, TOK FM, Rock Radio – zamiast audycji stacje nadają komunikat specjalny.

Nowy podatek płatny raz do roku

Podatek od reklam internetowych będzie opłacany do 25 lutego za poprzedni rok, a w przypadku reklam w pozostałych mediach zobowiązane podmioty będą do 25 lipca uiszczać zaliczkę za pierwsze półrocze, a do 25 stycznia płacić resztę daniny za cały miniony rok. W internecie podatek od przychodów reklamowych będzie obowiązywał podmioty, które w zeszłym roku obrotowych na całym świecie zanotowały ponad 750 mln euro wpływów, a w Polsce – powyżej 5 mln euro przychodów z reklam internetowych (należy spełniać oba warunki). Nowy podatek będzie naliczany dla nadawców telewizyjnych, radiowych, operatorów kin i nośników reklamy zewnętrznej, jeśli w roku kalendarzowym przekroczą 1 mln zł wpływów reklamowych. Natomiast dla wydawców prasowych ten próg wyznaczono na 15 mln zł.

Środki trafią m.in. do NFZ

Środki uzyskane z nowej daniny mają trafiać w trzy miejsca. Połowa będzie przekazywana do Narodowego Funduszu Zdrowia, 35 proc. – do Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów, a 15 proc. – do Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków.

Dzisiejszy protest jest szeroko komentowany w mediach społecznościowych.

wirtualnemedia.pl, twitter

Dodano w Brak kategorii

POLECAMY