Unia Europejska wzywa Izrael do zaprzestania wyburzania palestyńskiej wioski

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. pixabay

Unia Europejska wezwała Izrael, aby zaprzestał systematycznej rozbiórki palestyńskiej wioski pasterskiej.

  • Izrael systematycznie posuwa się naprzód w osadnictwie na Zachodnim Brzegu.
  • Tym razem, UE zaapelowała o zaprzestanie rozbiórki jednej z pasterskich wiosek.
  • Władze Izraela uważają jednak, iż to wioska jest “nielegalna” i należy ją rozebrać.
  • Palestyńczycy utrzymują, iż jest to część wymierzonej w nich akcji wysiedleńczej.
  • Przeczytaj również: Izrael: Państwo luzuje restrykcje. Dzieci wrócą do szkół już w czwartek?

Izrael notorycznie niszczy palestyńskie siedziby i osady, posuwając naprzód swoją okupację na Zachodnim Brzegu. Tym razem “trafiło” na palestyńską wioskę pasterską Khirbet Humsa, znajdującą się w dolinie Jordanu. Unia Europejska zaapelowała, aby państwo zaprzestało niszczenia obiektu po tym, jak “IDF zburzyła ją po raz piąty w ciągu trzech miesięcy” – informuje Jerusalem Post.

„Konfiskata, zburzenie struktur w Hamsa al-Foqa i przemieszczenie około 60 osób potwierdzają godny ubolewania trend pomimo # COVID19 i zobowiązań [Izraela] jako okupanta na mocy [międzynarodowego] prawa humanitarnego” – napisał we wtorek rzecznik UE, Peter Steno. Wezwał Izrael do „zaprzestania tej praktyki”. Co ciekawe, Jerusalem Post informuje, iż w niedzielę usunięto dziewięć namiotów. “Dziewięć namiotów zostało usuniętych w poniedziałek przez Administrację Cywilną, w której według lewicowej organizacji pozarządowej, B’Tselem, mieszkało 61 osób, w tym 31 nieletnich” – czytamy.

Usunięto również pięć namiotów i dwie szopy dla zwierząt. Skonfiskowano również trzy pojazdy. Jak informują izraelskie media, walka o wioskę trwa już od miesięcy, nim sprawą zainteresowała się Unia. “Administracja cywilna zburzyła wioskę w listopadzie, ale mieszkańcy ją odbudowali. W zeszłym tygodniu administracja cywilna usunęła namioty w poniedziałek i dwukrotnie wróciła w środę, aby skonfiskować namioty” – wylicza JP. Izrael przekonuje, iż wioska jest regularnie niszczona “ze względów bezpieczeństwa”. Tymczasem, Unia Europejka “połączyła wyburzanie wioski z rozwojem osadnictwa na Zachodnim Brzegu”.

„UE przypomina swój zdecydowany sprzeciw wobec izraelskiej polityki osadnictwa i działań podejmowanych w tym kontekście, takich jak przymusowe transfery, eksmisje, rozbiórki i konfiskaty domów, które uważa za nielegalne w świetle prawa międzynarodowego i przeszkodę w skutecznym rozwiązaniu polegającym na dwóch państwach. UE ponawia również apel do rządu Izraela o wstrzymanie wszelkiej dalszej ekspansji osadniczej” – napisał Steno.

Palestyńczycy są przekonani, iż działania Izraela mają za zadanie zniechęcić ich i ostatecznie wysiedlić z terytorium. „Te wyburzenia są częścią polityki Izraela, prowadzonej na Zachodnim Brzegu, mającej na celu uczynienie życia Palestyńczyków nie do zniesienia, aby zmusić ich do opuszczenia swoich domów, skoncentrowania ich w enklawach i przejęcia ich ziemi” – twierdzą przedstawiciele Palestyny z organizacji B’Tselem. „Ta polityka stanowi próbę przymusowego transferu – co jest zdefiniowane jako zbrodnia wojenna w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego” – twierdzą.

Jerusalem Post

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY