Prezydent Duda pragnie otwarcia chińskiego rynku na polskie produkty

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezydent RP Andrzej Duda.

Podczas szczytu przywódców Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, Prezydent Andrzej Duda wyraził chęć poszerzenia współpracy gospodarczej z Państwem Środka. Polski przywódca wyraził chęć nie tylko importu produktów z Chin, ale również otwarcie się chińskiego rynku na produkty rolno-spożywcze. Zauważył również poczynione postępy infrastrukturalne, które maja przyspieszyć transport ładunków.

  • We wtorek odbył się IX Szczyt Przywódców Państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin
  • Prezydent Andrzej Duda wyraził chęć poszerzenia współpracy gospodarczej z Państwem Środka
  • Poprosił chińskich partnerów o szerokie otwarcie się na polskie produkty rolno-spożywcze
  • Zobacz także: Biden chwali przywódcę Chin: „Jest bardzo inteligentny i twardy”

W zeszłym roku miał odbyć się IX Szczyt Przywódców Europy Środkowo-Wschodniej plus Chiny. Ze względu na epidemię koronawirusa został on przesunięty na 2021 rok oraz odbył się on zdalnie za pomocą wideo-łączy. Na spotkaniu obecny był również i polski przywódca, który zajmuję rolę inicjatora tej grupy gospodarczej. Po raz drugi będzie również reprezentował Polskę na tym polu współpracy międzynarodowej.

“Jako prezydent RP wychodzę bowiem z założenia, że żadne istotne wydarzenie dotyczące Europy Środkowo-Wschodniej nie może odbyć się bez obecności Polski. Postrzegam ten mechanizm współpracy jako ważną platformę dialogu uzupełniającą kanały relacji dwustronnych – które niezmiennie traktujemy priorytetowo, obok relacji UE-Chiny, a także innych formatów współpracy regionalnej” – powiedział Prezydent Duda.

Zwrócił również uwagę na niewystarczającą formę współpracy gospodarczej państwa Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami – “Jednocześnie wciąż czujemy niedosyt i żywimy oczekiwanie, że współpraca w ramach formatu 17+1 zacznie przynosić bardziej wymierne i obopólnie korzystne rezultaty w sferze gospodarczej – przede wszystkim w postaci zwiększenia przez Chiny importu towarów i usług z krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz większego napływu chińskich inwestycji typu greenfield” – podkreślił.

Prezydent Duda zachęca do otwarcia się chińskiego rynku

Głowa Państwa polskiego wyraziła jednoznaczne przekonanie oraz potrzebę znoszenia przepisów administracyjnych, które w znaczący sposób zbilansowałyby handel polsko-chiński – “Rozmawiamy dziś o pandemii i możliwościach powrotu naszych gospodarek na ścieżkę rozwoju. Nie mam wątpliwości, że osiągniemy ten cel szybciej, gdy nasze relacje handlowe będą bardziej zbilansowane” – ocenił.

Podziękował również za dotychczasowe działania chińskich władz w zakresie wprowadzanych udogodnień dla polskich przedsiębiorców, którzy w wygodniejszy sposób będą mogli działać na azjatyckim rynku – “Mam nadzieję, że ta dobra współpraca instytucjonalna będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach“.

Wyraził również nadzieję, że strona chińska przywróci przedsiębiorcom z europejskich krajów możliwość szybkiego podróżowania do Chin. Zaznaczył, że taka opcja została ponowiona ze strony krajów europejskich – “Chciałbym z tego powodu zaproponować powrót do uruchomienia tzw. szybkiej ścieżki (fast track) dla przedsiębiorców z krajów Europy Środkowo-Wschodniej podróżujących do Państwa Środka. My już takie rozwiązania stosujemy. Jestem przekonany, że również chińskie władze, bez uszczerbku dla wymogów bezpieczeństwa, mogłyby wprowadzić podobne ułatwienia” – zachęcał władze w Pekinie.

Modernizacja i rozbudowa infrastruktury dla szybszego transportu

Choć istnieją drogi komunikacyjne z Chinami, polski Prezydent pochwalił polski rząd za przeprowadzane modernizacje infrastruktury, które umożliwią w niedalekiej przyszłości na szybszy transport i przeładunek towaru. Polska jako kraj tranzytowy chce pozostać liderem w tym aspekcie, stawiając również dalsze kroki w rozwoju współpracy.

Rozbudowujemy w tym celu swój potencjał transportowy i przeładunkowy. Nie zamierzamy być przy tym jedynie obszarem tranzytowym. Chcemy aktywnie zwiększać udział naszego kraju i regionu w globalnych łańcuchach dostaw” – zaznaczył Andrzej Duda.

Pod koniec swojego przemówienia polski Prezydent wyraził podziękowania w kierunku gospodarzy spotkania oraz chińskiego przywódcy Xi Jinpinga, który dostrzega korzyści płynące z szerokiej współpracy za państwami europejskimi – “Jak słusznie pan zauważył w zaproszeniu na szczyt, najwyższy czas, aby podjąć wspólny wysiłek na rzecz odbudowy i rozwoju porządków społeczno-gospodarczych naszych państw” – podkreślił to mówiąc wprost do chińskiego prezydenta.

Na sam koniec życzył wszystkim obecnym na szczycie partnerom, szybkiego powrotu do normalnego funkcjonowania społeczno-gospodarczego po epidemii koronawirusa. Przekazał nadzieję, iż następny szczyt będzie mógł odbyć się w tradycyjnej i stacjonarnej formie.

rmf24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY