Wielkie marnotrawstwo żywności. Rocznie wyrzucamy do kosza 9 mln ton

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Federację Polskich Banków Żywności rocznie wyrzucane są do kosza wielkie ilości jedzenia. Nawet 9 milionów ton żywności jest marnotrawione z różnych powodów m.in z przeterminowania. Organizacje charytatywne alarmują o zapotrzebowaniu jedzenia dla blisko 2 milionów osób żyjących w skrajnym ubóstwie.

  • FPBŻ alarmuje o blisko 2 mln głodujących Polaków
  • Caritas Polska informuje o 9 mln ton żywności wyrzucanych na śmieci
  • Polskie prawo zakazuje sieciom handlowym wyrzucać jedzenie
  • Spiżarnia Caritas współpracuje z blisko 1000 sklepów
  • Zobacz także: Rząd otwiera gospodarkę! Polacy powrócą do codzienności

Federacja Polskich Banków Żywności szacuje, że w skrajnym ubóstwie w Polsce żyje 1,6 miliona osób. Informuje również o około 5-6 milionów osób żyjących w ubóstwie – “Zgodnie z danymi statystycznymi Federacji Polskich Banków Żywności w Polsce jest ok. 1,6 mln osób żyjących w skrajnym ubóstwie, a sytuacja pandemii jeszcze bardziej pogłębiła ten problem. Nie są to jednak wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia w postaci żywności. Potrzebujących Polaków może być nawet 5-6 mln” – podkreślono.

Wielkie marnotrawstwo żywności

Z kolei jedna z największych organizacji charytatywnych w kraju Caritas Polska alarmuje, że rocznie Polacy wyrzucają do kosza znaczące ilości jedzenia – “W Polsce marnuje się ok. 9 mln ton żywności rocznie. Blisko połowa tej ilości przypada na gospodarstwa domowe. Najwięcej marnuje się pieczywa, owoców, wędlin i warzyw” – informuje organizacja.

W uwagach zaznaczono, że najczęstszym powodem do marnotrawienia jedzenia jest przegapienie daty terminu ważności – “Powodem jest najczęściej przegapienie terminu ważności, zła jakość kupionych produktów, bądź po prostu kupowanie zbyt dużych ilości jedzenia” – dodano.

Polskie prawo wymusza na marketach “dobroczynność”

Blisko dwa lata temu w Polsce zostało zmienione prawo, które wymusza na właścicielach sklepów przekazywanie żywności do organizacji charytatywnych. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która weszła w życie 18 września 2019 r., sklepy i hurtownie spożywcze o powierzchni powyżej 250 m kw., których połowa przychodów pochodzi ze sprzedaży żywności, muszą zawierać z organizacjami pozarządowymi umowy na nieodpłatne przekazanie niesprzedanej żywności.

Z tego przepisu wyłączone są produkty alkoholowe zawierającej powyżej 1,2 % alkoholu, a także napoje, które są mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, których zawartość nie przekracza 0,5 %. Natomiast 1. marca 2020 roku weszły przepisy nakładające na sprzedawców karną opłatę za zmarnotrawienie żywności. Właściciele sklepów muszą zapłacić wówczas 0,1 zł za każdy kilogram.

Spiżarnia Caritas w walce z głodem

Przeciwdziałaniu marnowaniu żywności służy także program “Spiżarnia Caritas” realizowany od marca 2017 r. przez Caritas Polska w partnerstwie z Caritas Archidiecezjalnymi i Diecezjalnymi. W ramach programu dystrybuuje się produkty spożywcze z krótkim terminem przydatności. Odbierane są one ze sklepów i przekazywane do placówek Caritas oraz bezpośrednio dla osób potrzebujących.

W ramach programu Śpiżarnia Caritas umowę z czterdziestoma diecezjalnymi filiami oraz z innymi organizacjami kościelnymi umowę podpisało blisko 1000 sklepów różnych sieci handlowych.

Dzięki otrzymanej żywności blisko 50 tys. osób regularnie otrzymuje paczki lub posiłki w jadłodajniach Caritas. W pomoc żywnościową potrzebującym jest zaangażowanych ponad 1300 wolontariuszy.

W roku 2017 i 2018 w ramach “Spiżarni Caritas” przekazano potrzebującym ponad 2,6 tys. ton żywności. W roku 2019 było to już ponad 5 tys. ton żywności.

Od 2019 roku w Polsce działa także darmowa aplikacja Too Good To Go współpracująca z Androidem oraz iOS-em. Dzięki niej jedzenie, które trafiłoby do kosza, można kupić z dużym rabatem. Dzięki aplikacji wybiera się konkretny lokal lub sklep, nigdy jednak nie wiemy, co dokładnie znajdzie się w paczce. Istnieje możliwość skontaktowania się z restauracją i zapytania, co zawierają paczki. Istnieje kilka metod płatności: kartą płatniczą, Apple Pay, Dotpay oraz PayPal.

forsal.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY