Rząd otwiera gospodarkę! Polacy powrócą do codzienności

Dodano   0  
  Loading

/ fot. TT/@PremierRP

Podczas konferencji prasowej rząd poinformował o otwarciu polskiej gospodarki od 14. lutego. Przedsiębiorcy otrzymają początkowo dwa tygodnie na sprawowanie działalności. Otwarte zostaną między innymi stoki, baseny, hotele. Wśród tego grona zabrakło jednak miejsca dla branży gastronomicznej i fitness.

O godzinie 11. rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremierów Jarosława Gowina i Piotra Glińskiego oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Przedstawiono na niej założenia, które zostały ustalone podczas dzisiejszego spotkania Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Rząd zapowiada stopniowe otwarcie gospodarki

Premier w trakcie swojej wypowiedzi wspomniał, że od tygodnia rząd przyglądał się sytuacji przedsiębiorców oraz krzywej zachorowań na koronawirusa – “Widać, jak agresywnie zachowuj się wirus. Widać, że nie możemy pozwolić sobie na szerokie luzowanie. Powrót do całkowitej normalności gospodarczej byłby przedwczesny. Stopniowość jest podstawową cechą naszego postępowania” – podkreślił Morawiecki.

Od 12. lutego otwarte mają zostać hotele. Jednakże do zachowania reżimu sanitarnego dochodzi przyjmowanie udostępnianie 50 procent posiadanych miejsc noclegowych. Otwarte zostaną także, kina i teatry również z takimi samymi restrykcjami. Początkowo te branże zostaną otwarte na dwa tygodnie. W międzyczasie rządzący będą obserwować dalszy rozwój sytuacji epidemicznej.

Prezes Rady Ministrów uciął spekulację dotyczące otwarcia w tym czasie branży gastronomicznej i fitness. Podkreślał stopniowość powrotu do normalności. Apelował o zachowanie dyscypliny związanej z higieną oraz zalecił przestrzeganie innych obostrzeń.

Sport na świeżym powietrzu

Oprócz hoteli i miejsc kultury zostaną również otwarte baseny i stoki narciarskie. Pozwolono również na rekreację na świeżym powietrzu m.in. boiska sportowe, korty tenisowe – “Otwieramy sport na zewnątrz, korty, sport amatorski na świeżym powietrzu, stoki narciarskie i baseny. Apelujemy o odpowiedzialność – reżim sanitarny musi być bezwzględnie przestrzegany” – powiedział Minister Kultury i Wicepremier Piotr Gliński.

Z kolei wicepremier Jarosław Gowin poprosił przedstawicieli branży gastronomicznej i fitness o zachowanie jeszcze cierpliwości – “Rozwiązania zaprezentowane przez premiera to przykład odpowiedzialnego, stopniowego rozmrażania gospodarki. Pozostaną branże nadal objęte obostrzeniami jak gastronomia, czy siłownie. Przedstawicieli tych branży proszę o cierpliwość” – apelował Minister Rozwoju.

interia.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY