REKLAMA

Banki blokują środki kongresmenów:”Nie są zgodni z naszymi wartościami”

Niecały tydzień temu media społecznościowe jak Twitter i Facebooków zablokowały profile urzędującego Prezydenta USA Donalda Trumpa. Teraz banki w postaci American Express (Amex) oraz PAC Amazon wstrzymały dotacje amerykańskim kongresmenom, którzy kwestionowali uczciwość wyborów prezydenckich. Naczelnym argumentem jest ich brak zgodności z wartościami finansistów.

Prezesi wielkich organizacji finansowych, którzy współdziałają z przyszłym Prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem, podjęli kontrowersyjne kroki w stosunku niezadowolonych polityków z Partii Republikańskiej. Komitety akcji politycznej (PAC -red.) – instytucje wspierające kampanie polityczne, zdecydowały o wstrzymaniu środków finansowych przeznaczonych dla kongresmenów.

Zobacz także: Gab zaprasza „uchodźców” z innych portali społecznościowych. „Cyfrowy holokaust”

„Podjęte w zeszłym tygodniu próby podważenia wyników wyborów prezydenckich i zakłócenia procesu pokojowej zmiany władzy przez niektórych członków Kongresu, nie są zgodne z naszymi wartościami” – stwierdził prezes i dyrektor generalny American Express (Amex), Stephen J. Squeri.

Banki będą kontrolować życie obywateli?

Telewizja CNBC już wcześniej informowała, że takie banki i korporacje finansowe jak JPMorgan oraz Goldman Sachs postanowiły w ubiegłym tygodniu wstrzymać środki przez pół roku dla wszystkich Republikanów i Demokratów. Powodem takiej decyzji było wtargnięcie zwolenników Donalda Trumpa oraz rozgoryczonych Amerykanów na teren Kapitolu. Z kolei Citi Group informowało, że wstrzyma dotacje prze pierwszy kwartał 2021 roku.

„Kraj stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego, gospodarczego i politycznego. Liderzy biznesu, przywódcy polityczni i działacze społeczni powinni się teraz skupić na kwestii zarządzania i pomocy tym, którzy najbardziej jej teraz potrzebują. Później będzie sporo czasu na kampanie polityczne” – oświadczył szef działu JPMorgan ds. odpowiedzialności korporacyjnej, Peter Scher.

Banki postanowiły wstrzymać środki wszystkim politykom i reprezentantom z obu partii politycznych. Przedstawiciele świata finansowego nie chcieli zrazić do siebie wyłącznie Republikanów. Niektóre z nich jak Bank of America Bill Halldin postanowiły przemyśleć swoje wizję sponsorowania polityków.

Komitety akcji politycznej służą do omijania przepisów federalnych zabraniających finansowania partii politycznych poprzez bezpośrednie wspieranie poszczególnych kandydatów. Takie grupy gromadząc pieniądze od swoich pracowników mogą przekazywać od 5 do 15 tysięcy dolarów amerykańskich rocznie na poszczególne krajowe komitety partyjne.

bankier.pl

REKLAMA

Komentarze