Rzecznik Przedsiębiorców apeluje o szersze wsparcie dla biznesu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

– Bez możliwości korzystania z rządowego wsparcia pozostają firmy z PKD branż, które teoretycznie mogłyby funkcjonować, ale faktycznie pozostają zamknięte z powodu ścisłego powiązania swej działalności gospodarczej z funkcjonowaniem firm, które są obecnie zablokowane albo działają w przestrzeniach zamkniętych, jak szkoły, uniwersytety czy targi – uważa Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Zaapelował o niezwłoczne uzupełnienie wsparcia rządowego dla przedsiębiorców.

– W ustawie nie ujęto przedsiębiorców, którzy założyli firmy w grudniu 2019 oraz w roku 2020 – zwraca uwagę. – Nie mogą oni wykazać się 40. proc. spadkiem obrotów rok do roku – wyjaśnia. – Wszyscy przedsiębiorcy powinni być traktowani jednakowo, jeżeli zatem rząd przyjął założenie, że w lockdownie jesiennym będą wspierane firmy zamknięte tj. pozbawione decyzją rządu przychodu, to takie rekompensaty winni otrzymać wszyscy przedsiębiorcy, którzy udokumentują brak możliwości uzyskania przychodu z powodu wprowadzonych ograniczeń – uważa Rzecznik.

– Od zamknięcia części gospodarki w połowie października minęły już 2 miesiące. W tym czasie firmy muszą opłacać koszty stałe, w tym czynsze, raty kredytów i odsetki, oraz wypłacać pracownikom pensje. Ich właściciele muszą z czegoś zaspokajać swoje podstawowe potrzeby życiowe. Rząd zapowiedział dalsze utrzymanie lockdownu w styczniu. Sytuacja dla wielu
przedsiębiorców z sektora MŚP, którzy są pozbawieni całkowicie przychodów, staje się coraz bardziej dramatyczna – pisze w liście do premiera.

Zobacz także: Winnicki: Zniesienie lockdownu jest konieczne. Gospodarka obumiera

– Liczę na podjęcie szybkich działań, o które proszę w imieniu swoim oraz 258 organizacji z Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP – podsumowuje dokument.

rzecznikmsp.gov.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY