Mieszkowski: Nowa instytucja będzie rozstrzygała kto jest artystą, a kto nie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wikipedia

Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą powołania nowej instytucji. – Zostanie powołana Polska Izba Artystów, która będzie rozstrzygała, kto jest artystą, a kto artystą nie jest – powiedział Krzysztof Mieszkowski.

Nowy organ ma powstać w związku z projektem ustawy o statusie artysty zawodowego. Zdaniem polityków KO takie przepisy mają zagwarantować artystom ubezpieczenia rentowe, emerytalne oraz zdrowotne. – Ustawa ta daje możliwość uzyskania praw emerytalnych, zdrowotnych i prawa do renty – wszystko, co jest czymś oczywistym w krajach Europy zachodniej – podkreślił Krzysztof Mieszkowski.

– Państwo polskie od dawna płaci emerytury księżom. Nie ma powodu, by polscy artyści byli gorsi od księży – stwierdził polityk KO. Jak powiedział, Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie zaproponował takiej ustawy artystom.

Projekt ustawy przewiduje m.in. wprowadzenie możliwości uzyskania przez artystów zawodowych dopłat w wysokości od 50% do 80% składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli ich dochód z tytułu działalności artystycznej nie przekracza średniej krajowej. Ma zostać również wprowadzona Karta Artysty, która uprawniałaby do szeregu dodatkowych świadczeń lub zniżek na podstawie odrębnych umów pomiędzy podmiotami (np. muzeami, teatrami, kinami czy siłowniami).

Polska Izba Artystów miałaby m.in. decydować o uznaniu danej osoby za artystę. Taki status miałby zostać przyznany: absolwentom studiów II stopnia uczelni artystycznych lub ogólnokształcących szkół baletowych; osobom, które wykażą osiąganie dochodu na określonym poziomie z wykonywanej działalności artystycznej lub twórczej w okresie trzech lat przed złożeniem wniosku o potwierdzenie status artysty zawodowego; a także osobom, które nie wykażą osiągania w/w dochodu a które mają udokumentowany dorobek artystyczny, potwierdzony przez organizację reprezentatywną.

Zobacz także: Lisiecki: Koronawirus dobija polskie drobiarstwo

Poza tym PIA dysponowałaby także Funduszem Wsparcia Artystów Zawodowych, z których finansować będzie dopłaty do składek na ubezpieczenia społeczne, system zapomóg socjalnych, a także domy opieki dla artystów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Instytucja składałaby się z członków wskazywanych przez ministra kultury (1 osoba), ministra pracy (1 osoba), przedstawicieli organizacji reprezentatywnych dla zawodów artystycznych (5 osób) oraz wybieranych w bezpośrednich wyborach przez artystów zawodowych (8 osób).

Gliński wytyka KO hipokryzję

– Koalicja Obywatelska po raz kolejny się wygłupiła – ocenił minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Jak poinformował, stosowny projekt ustawy wspierającej artystów został już przygotowany przez jego ministerstwo i konsultowany w środowisku artystów. – Zgodnie z zapowiedzią, w grudniu trafi do wykazu prac rządu – zapowiedział. Gliński przypomniał także, że politycy PO w czasie swoich rządów “odebrali artystom 50% kosztu uzyskania przychodu, nie przekroczyli 1% wydatków na kulturę, nie załatwili sprawy czystych nośników, sprzedali polskie nagrania i przez 8 lat nie przygotowali żadnego projektu w sprawie statusu artysty”.

dorzeczy.pl, tuwroclaw.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY