Soros proponuje UE wieczyste obligacje. Co na to Unia?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
George Soros

/ fot. Wikimedia Commons/Niccolò Caranti

George Soros zaproponował, żeby ominąć weto Polski i Węgier ws. budżetu poprzez emisję wieczystych obligacji. Jego pomysł spotkał się już z ripostą premiera Słowenii. „Trzymaj się z dala od Europy, proszę” – zaapelował polityk do miliardera.

Wieczyste obligacje polegają na tym, że zaciągający pożyczkę nie musi jej spłacać. Natomiast co roku płaci odsetki i tak przez czas nieokreślony, czyli do końca ich istnienia. – Po zawetowaniu przez Węgry i Polskę budżetu Unii Europejskiej i funduszu naprawczego COVID-19 argumenty za emisją obligacji wieczystych nigdy nie były mocniejsze – przekonywał w czwartek na łamach Project Syndicate George Soros. Zaznaczył jednak, że obecnie UE nie może tego zrobić, ale „wiele jej państw członkowskich może i powinno”. Gdyby pomysł George Sorosa został zrealizowany, państwa UE musiałyby co roku płacić światowej finansjerze określoną kwotę.

Zobacz także: Pozytywne informacje dla Polski. OECD przewiduje ożywienie

Na słowa George Sorosa szybko zareagował premier Słowenii Janez Janša. We wpisie w mediach społecznościowych stwierdził: „Trzymaj się z dala od Europy, proszę”.

O zaciągnięcie przez UE wieczystych obligacji miliarder apelował już w maju tego roku na łamach polskiego dziennika “Rzeczpospolita”. – UE może albo podjąć współdziałanie i zaspokoić oczekiwania i aspiracje swoich obywateli, albo nastąpi jej dalszy rozpad – napisał wówczas Soros. Obsługa obligacji o wartości biliona euro z oprocentowaniem 0,5 proc. kosztowałaby 5 mld euro rocznie – ujawnił. – 5 mld euro do zapłaty za pilnie potrzebne środki w wysokości biliona euro to śmiesznie mała kwota. Stanowi zaledwie 2,5 proc. ostatniego budżetu europejskiego i niewiele więcej niż 1 proc. nowego budżetu – stwierdził. Zdaniem George Sorosa obligacje wieczyste to najlepsze rozwiązanie problemów UE związanych z koronawirusem.

forsal.pl, rp.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY