REKLAMA

Pozytywne informacje dla Polski. OECD przewiduje ożywienie

Pozytywne informacje dla Polski. OECD przewiduje ożywienie

Zdaniem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Polskę czekają pozytywne zmiany w gospodarce, dzięki czemu staniemy się jednym z liderów po epidemii koronawirusa. Najwięcej zyska Chińska Republika ludowa z blisko 15 procentowym wzrostem PKB osiągniętym w latach 2019-2022. Z kolei dla Europy Zachodniej przyszłość gospodarcza nie przysparza pozytywów.

REKLAMA

Według światowych ekspertów od spraw ekonomicznych Polska może odnotować znaczące ożywienie gospodarcze po trwającej epidemii koronawirusa. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przewiduje 3,1 procentowy wzrost PKB na okres 2019-2022.

Zobacz także: Rząd szybko zmienia przepis o maseczkach w miejscu pracy

Pozytywne informacje ominą jednak resztę świata. Według OECD światowe PKB w 2021 roku zwiększy się o 4,2 procenta, natomiast w 2022 roku wzrośnie o 3,7 procent. Poprzednie prognozy paryskiej organizacji wskazywały, iż za bieżący rok światowe PKB spadnie o 4,5 procenta, a w 2021 roku podskoczy o 5 procent.

Pozytywne zmiany w Chinach

Największym beneficjentem zdaniem ekspertów będą Chiny ze swoim 15,4 procentowym wzrostem PKB. Na drugim miejscu plasuje się inny z azjatyckich tygrysów. Indonezja w ciągu trzech lat odniesie 6,6 procentowy wzrost. Paryska organizacja przewiduje złe wiadomości dla krajów Europy Zachodniej, która bardzo ucierpi na zamknięciu gospodarki z powodu epidemii.

Nieco lepszymi wynikami od Polski pochwalić się mogą jedynie kraje skandynawskie oraz Litwa. Warto zaznaczyć, że jeszcze w czerwcu przewidywano spadek nawet o 9,5 procenta PKB tylko za 2019 rok.

rp.pl

REKLAMA

Komentarze