Gowin przedstawia nowe założenia do tarczy kryzysowej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Minister Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosław Gowin przedstawił dzisiaj senackie poprawki do kolejnej już wersji Tarczy Kryzysowej. Poszerzona zostanie pomoc dla przedsiębiorców, na którą zostanie wydane 40 miliardów złotych. Wprowadzona zostanie również oferta prawna ułatwiająca działanie firm.

Lider Porozumienia przedstawił wraz ze swoimi wspólnikami z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii plan działania opartego na senackich poprawkach do tzw. Tarczy Kryzysowej. Podczas konferencji nakreślił on trzy filary, na których działać będzie jego resort tj. bezpośrednia pomoc, nowy kierunek oraz impuls rozwojowy. Te podpunkty mają być główna osią przy udzielaniu wsparcia dla firm w czasie epidemii koronawirusa.

Zobacz także: Argentyńczycy wyszli na ulice. Tłumy na protestach przeciw aborcji

“Będziemy kontynuować tradycję pakietów poszerzajacych wolność gospodarczą. Zajmiemy się w Tarczy Prawnej usuwaniem barier administracyjnych i działaniem na rzecz bardziej przyjaznego charakteru pracy instytucji publiczych” – stwierdził Jarosław Gowin.

Zapowiedział on także, iż na tarczę branżową i finansową zostanie przeznaczone 40 miliardów złotych. Pieniądze te mają pozwolić na przetrwanie polskich rodzin i biznesu – “Po pierwsze, na tarczę branżową dla kilkudziesięciu branż oraz na kontynuację Tarczy Finansowej przeznaczymy około 40 mld zł” – mówił przewodniczący Porozumienia.

Zaznaczył także, że w nowym kierunku mowa jest o podjęciu odpowiednich działań polskiego rządu wspierającego przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na dostosowywanie się do sytuacji epidemicznej. W trzecim zaś podpunkcie mówiącym o impulsie dla rozwoju, wicepremier Gowin pragnie poszerzyć pakiety deregulacyjne.

Gowin liczy na kooperacje z Senatem

Wicepremier w odpowiedzi na pojawiające się pytania dziennikarzy wyraził wolę współpracy z senatorami. Zapewnił, że część senackich poprawek zostanie wdrożona w życie. Szczególnie te obejmujące rozszerzenie Polskiej Klasyfikacji Działalności. W tym momencie są one analizowane przez rządowych ekspertów.

Aktualna wersja Tarczy Kryzysowej poszerzy uprawnienia Premiera Mateusza Morawieckiego w kwestii decyzyjności o otwieraniu, czy zamykaniu poszczególnych sektorów gospodarczych – “Mamy tu bardzo dużą elastyczność, by właściwie reagować na zmianę sytuacji. Liczymy, że sytuacja branż będzie ulegała poprawie. Warto wspomnieć o branży handlowej, która po miesiącu zawieszenia sprzedaży w galeriach handlowych, dużych sklepach wielkopowierzchniowych, została całkowicie odmrożona” – zauważył.

Zapewnił jednocześnie o wspieraniu dużej grupy przedsiębiorstw z wielu branż, które zostały poszkodowane w czasie wiosennych restrykcji. Rząd podczas pierwszych wersji Tarczy Kryzysowej umożliwił na wydanie 150 miliardów złotych jako wsparcie finansowe. Obecnie przez zmniejszoną ilość zamkniętych branż tak duże środki nie są potrzebne.

Galerie otwarte przed świętami?

Minister Jarosław Gowin wspomniał również o zapisie umożliwiającym otwarcie galerii handlowych w niedziele 6. grudnia. Liczy on także, na ekspresowe tempo w Senacie oraz niezwłoczny podpis Prezydenta Andrzeja Dudy.

“6 grudnia ma być niedzielą handlową z wyjątkowych powodów. Nie tylko gospodarczych. Potrzebujemy pewnego odbicia służącego wsparciu tych branż, które w ostatnich tygodniach były objęte obostrzeniami. Ale 6 grudnia powinien być niedzielą handlową także ze względów zdrowotnych, po to żeby rozgęścić liczbę osób, które chcą odwiedzać sklepy w przededniu Św. Mikołaja i niemalże Świąt Bożego Narodzenia” – wytłumaczył.

Resort rozwoju, pracy i technologii zajmuje się dziedzinami budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwem, gospodarką, turystyką oraz pracą. Ministerstwo zostało utworzone 7 października 2020 r. Pierwszym jego szefem został powołany Jarosław Gowin.

interia

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY