REKLAMA

Duńskie ministerstwa szpiegowane przez Amerykanów. Zajmowały się zakupem myśliwców F-35!

REKLAMA

Duńskie agencje prasowe informują o szpiegostwie Amerykanów w ich kraju. Przez NSA miały być rozpracowywane takie resorty jak ministerstwo finansów, ministerstwo spraw zagranicznych oraz firmę zbrojeniową Terma. Wszystkie podmioty były zaangażowane w zakup myśliwców F-35. Anonimowe źródła donoszą również o szpiegowaniu innych europejskich producentów samolotów bojowych.

Jak podają duńskie media w okresie kiedy w 2015-2016 roku rząd amerykański i duński rozmawiał na temat zakupu myśliwców najnowszej generacji w tym samym czasie Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego potajemnie zbierała informacje.

NSA zbierała informacje o firmie zbrojeniowej Terma w ramach tzw. poszukiwań ukierunkowanych. Przedsiębiorstwo to produkuje 70 części o znaczeniu krytycznym w tym różne warianty zasobników dla uzbrojenia F-35B i F-35C. Biuro prasowe Termy nie odpowiedziało na pytania zadanie przez stację radiowo-telewizyjną DR.

Zobacz także: Wszczęto śledztwo w sprawie postrzelenia dwóch osób na Marszu Niepodległości

Według podanych informacji wiadomo, że szpiegostwo wojskowe mogło zostać przeprowadzone na podstawie bilateralnej umowy o wymianie danych wywiadowczych. NSA pozyskiwała ogromne dane podsłuchując duńskie łącza telefoniczne. Rozmowy były przechowywane przez Duńską Służbę Wywiadu Obronnego w specjalnym centrum informatycznym ulokowanym na wyspie Amager. Powstało ono również przy współpracy duńsko-amerykańskiej.

System Xkeyscore oficjalnie działa legalnie w ramach zgodnego z prawem przechowywania informacji o obcych sygnałach. Dzięki niemu NSA może uzyskać dostęp do korespondencji e-mail, historii przeglądarki, rozmów na czacie, czy dziennika połączeń. Wiele wskazuje na to, że wykorzystywanie przez NSA duńsko-amerykańskich kanałów wywiadowczych do podsłuchiwania duńskich organizacji było nielegalne.

Na celowniku NSA inne europejskie podmioty

Dzięki dostępowi do Forsvarets Efterretningstjeneste – duńskiego centrum wywiadowczego, Amerykanie mieli również dostęp do danych o dwóch innych potentatach zbrojeniowych w Europie. Zdaniem DR, amerykański wywiad szpiegował spółkę Eurofighter oraz Saab, które w swojej ofercie posiadają konkurencyjne myśliwce – chodzi tu o myśliwce o charakterystyce F-16. Jest nim europejski Eurofighter Typhoon oraz szwedzki Saab JAS-39 Gripen.

Mimo ujawnienia powyższych rewelacji zakup myśliwców dla armii w ramach Joint Strike Fighter jest niezagrożony. Nie ma dowodów na to, że na decyzję duńskiego rządu o zakupie F-35 nie wpłynęły działania NSA. W dniu 21 października 2020 r. amerykański koncern Lockheed Martin poinformował, że pierwszy z dwudziestu siedmiu egzemplarzy F-35A zostanie dostarczony już w przyszłym roku.

forsal.pl

REKLAMA

Komentarze