Za dużo wiernych podczas Mszy Świętej. Teraz władza ukarze proboszcza za przekroczenie limitu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Proboszcz jednej z podkarpackiej parafii stanie przed sądem za złamanie restrykcji sanitarnych podczas Mszy Świętej. Wydarzenie miało miejsce jeszcze podczas majowych obostrzeń. Księdzu Franciszkowi P. grozi teraz grzywna w wysokości 500 złotych oraz nagana. Stowarzyszenie Europa Tradycja protestuje takiemu postępowaniu władz wobec Kościoła.

Podczas jednej z majowych Mszy Świętej kościele należącym do dekanatu Leżajsk II zgromadziła się spora grupa wiernych. Zgodnie z ówczesnymi restrykcjami obowiązującymi podczas epidemii koronawirusa, do świątyni mogło wejść maksymalnie 50 osób. Limit ten został jednak przekroczony, a miejscowi policjanci otrzymali zgłoszenie o tym wydarzeniu.

Zobacz także: Joe Biden obraża europejskie kraje. Polska przyrównana do reżimu totalitarnego!

Funkcjonariusze policji w związku z przekroczeniem przepisów z art. 54 kodeksu wykroczeń, zgłosili oni sprawę do Sądu Rejonowego w Leżajsku. Potwierdza to również rzecznik, sędzia Tomasz Mucha.

Teraz księdzu proboszczowi Franciszkowi należącego również do Stowarzyszenia Europa Tradycja grozi kara grzywny w wysokości 500 złotych, a także wystawienie nagany.

Bractwo nie zgadza się na ograniczenie wolności religijnej

Do kontrowersyjnej sprawy odnosi się również Stowarzyszenie Europa Tradycja, które na swojej stronie internetowej wystosowało odpowiednie oświadczenie. W nim to w mocnych słowach skrytykowano działania rządu w czasie trwania epidemii.

“Przepisy stanowione przez władzę wykonawczą pod pretekstem epidemii, obciążone są licznymi defektami, na co zwracano uwagę w piśmiennictwie, jak również w orzecznictwie. Ogłaszane rozporządzenia uznawać należy za tzw. samoistne, czyli nie znajdujące stosownego oparcia w delegacji ustawowej. Innymi słowy za takie działania władzy wykonawczej, które polega na przekraczaniu swoich uprawnień, przywłaszczaniu sobie uprawnień ustawodawcy, a więc Państwa Parlamentarzystów –  na dodatek takie przywłaszczanie które polega na przekraczaniu gwarancji konstytucyjnych” – czytamy.

Wprost zarzucono obecnemu rządowi antykościelne działania polegające na bezprawnym ograniczaniu wyrażania swoich wartości religijnych. Przytoczono także przepis z Kodeksu Kościoła Katolickiego z kanonu 1221 – “Wstęp do kościoła podczas sprawowanych świętych czynności musi być wolny i bezpłatny” – podkreślono.

Wystosowano również apel do posłów z Podkarpacia tj. Kazimierza Moskala, Teresy Pamuły i Adama Śnieżki. Stowarzyszenie pragnie, aby parlamentarzyści zainterweniowali w coraz głębszym ograniczaniu praw i wolności obywatelskich.

pap/europatradycja.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY