Polska liderem wzrastającego poziomu inflacji w UE!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Eurostat podał najnowsze dane dotyczące poziomu inflacji w krajach Unii Europejskiej. Niestety po raz kolejny Polska znajduje się w samej czołówce państw o wysokiej inflacji. Przekłada się to głównie na systematyczny wzrost cen za produkty spożywcze, czy też różnego rodzaju usługi handlowe.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Eurostat we wrześniu bieżącego roku ceny produktów były o 3,8 procenta wyższe w porównaniu do zeszłorocznych. Pod tym względem Polska znajduje się na czele niechlubnego rankingu. Wyprzedzamy takie kraje jak Rumunia – wzrost cen o 2,1 procent, Czechy – 3,3 procenta i Węgry – 3,4 procenta.

Zobacz także: Międzynarodowa społeczność buntuje się przeciwko rządom? Słowacy żądają zniesienia restrykcji

Dane podane przez Eurostat obrazują wyższy wskaźnik inflacji, gdyż urząd ten stosuje trochę odmienną metodę obliczeniową. Nadaje inne wagi poszczególnym produktom i usługom. W porównaniu z europejską agencją, polski Główny Urząd Statystyczny podaje wzrost cen o 3,2 procent.

Ponad połowa krajów UE notuje deflację. Najpoważniejszy spadek cen obserwowany jest w Grecji (2,3 proc.), na Cyprze (1,9 proc.) i w Estonii (1,3 proc.). Pod kreską są także największe gospodarki wspólnoty. We wrześniu we Włoszech ceny spadły o 1 proc., w Hiszpanii o 0,6 proc., a w Niemczech o 0,4 proc. Francja nie zanotowały w skali roku ani spadku, ani wzrostu cen.

Pomimo niewielkich różnic, ośrodki statystyczne zauważyły w Polsce znaczny wzrost inflacji, o której informuje również Narodowy Bank Polski. Podaje on inflację bazową pomniejszoną o ceny żywności i energii. W ciągu miesiąca zwiększyła się w z 4 do 4,3 proc. i osiągnęła wartość najwyższą od 19 lat.

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, duży wpływ na wzrost inflacji ma emisja przez NBP pustego pieniądza, który w ostatnim czasie trafił na polski rynek w postaci tarcz antykryzysowych.

polsatnews.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY