Wyznawcy Allaha bez miłosierdzia. Więzienie dla nastolatka za wulgarne słowa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Sąd w Nigerii skazał 13-letniego chłopca Omara Faruoqa na 10 lat pozbawienia wolności za wulgarne słowa wobec bóstwa wyznawców Allaha. Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci potępił wyrok islamistów. Natomiast ten sam sąd skazał na karę śmierci 22-letniego mężczyznę, który obraził Mahometa.

Islamski sąd religijny w stanie Kano na północnym-zachodzie Nigerii skazał 13-letniego chłopca o imieniu Omar Farouq na 10 lat pozbawienia wolności. Powodem tak drakońskiej kary miała być obraza bóstwa muzułmanów Allaha. Obraźliwe słowa miał wypowiedzieć podczas kłótni z kolegą.

Zobacz także: Kaczyński uderza w koalicjantów:” Nie może ogon psem merdać”

Obrońca chłopca adwokat Kola Alapinni wyznał, że tą kontrowersyjną sprawą zajął się zaraz po tym jak w tym samym dniu skazano innego jego klienta 22-letniego piosenkarza Yahaya Sharifa-Aminu, który został skazany przez tą samą osobę na karę śmierci przez powieszenie za obrazę Mahometa. W marcu bieżącego roku wrzucił na jeden z portali społecznościowych utwór zawierający wulgarne słownictwo odnoszące się do islamskiego proroka.

“Dowiedzieliśmy się, że zostali skazani tego samego dnia przez tego samego sędziego w tym samym sądzie. Oboje za bluźnierstwo. Na początku nikt nie mówił o Omarze, więc musieliśmy działać szybko, aby złożyć apelację. Bluźnierstwo nie jest uznawane przez prawo nigeryjskie. Jest niezgodne z konstytucją Nigerii” – powiedział obrońca skazańców powołując się na Afrykańską Kartę Praw i Dóbr dziecka oraz nigeryjska konstytucję.

Skandaliczna sprawą zajął się również Fundusz Narodów Zjednoczonych dla Dzieci z UNICEF. W osobie Petera Hawkinsa potępił wyrok nigeryjskiego sądu – “Skazanie 13-letniego Omara Farouqa na 10 lat więzienia jest błędne. Neguje to wszystkie podstawowe zasady dotyczące praw dziecka i wymiaru sprawiedliwości wobec dzieci, pod którymi podpisała się Nigeria” – zaznaczył.

UNICEF wezwał rząd Nigerii i rząd stanu Kano do pilnego przeglądu sprawy i zmiany wyroku. CNN skontaktowało się z rzecznikiem gubernatora stanu Kano w celu uzyskania komentarza, ale nie otrzymało do tej pory żadnej odpowiedzi.

o2.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY