Sprawy podwyżki dla parlamentarzystów ciąg dalszy. Senacka komisja wyraziła sprzeciw

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Senat

Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich jednoznacznie opowiedziała się przeciwko projektowi ustawy o podwyższeniu wynagrodzeń dla parlamentarzystów. Kwestia podwyżek od kilku dni podnoszona jest na nieomal wszystkich portalach informacyjnych. Przypomnijmy, iż Konfederacja była jednym ugrupowaniem, które w całości odrzuciło wysuwany przez Zjednoczoną Prawicę projekt. Tylko nieliczni posłowi lewicowo-liberalnej opozycji odważyli się powiedzieć” Nie” rzeczonemu pomysłowi.

Wciąż trwa spór w kontekście podwyżek dla parlamentarzystów. Dziś zebrana po 16.00 senacka komisja jednoznacznie odrzuciła wszystkie założenie projektu tyczącego się zwiększania wynagrodzenia dla posłów i senatorów.

Senacka Komisja przeciwko podwyżkom w czasach kryzysu

Senacka komisja odrzuciła wniosek o podwyżki bez wcześniejszej dyskusji. Senator i były marszałek Senatu Stanisław Karczewski wyraził zdecydowany sprzeciw wobec takiego rozwiązania”-W uzasadnieniu przewodniczącego padło stwierdzenie o dyskusji. Należy ją podjąć. Jeśli tej ustawy nie przegłosujemy w konsensusie, to ja nie widzę szans na przyjęcie takiego projektu w tej kadencji. Problem odkładano od lat i do niego powrotu już nie będzie-artykułował Karczewski.

Warto odnotować, że wniosek o odrzucenie ustawy bez wcześniejszej polemiki został przegłosowany w stosunku 6:4. Kwestię prawnego ujęcia ustawy podjęła ekspert z Biura Legislacyjnego Senatu Katarzyna Konieczko. Wyraziła swoje krytyczne uwagi dotyczące zawartego w projekcie ustawy wątku statusu pierwszej damy.

Nieadekwatny jest tytuł ustawy ze względu na zapis dotyczący pierwszej damy. Na mocy obowiązującego prawa pierwsza dama sprawuje funkcje reprezentacyjne, ale nie jest to funkcja polityczna. Dodatkowo pojawia się nazwa “ministra stanu. Ani statut Kancelarii Prezydenta, ani prawo nie przewiduję takiego stanowiska. To było za czasów tzw. małej konstytucji (z 1992 r. – red), taką zaszłość przy uchwalaniu należałoby wyrugować – zaznaczyła.

Wirtualna Polska

Czytaj także: Wiceminister zdrowia rezygnuje

Czytaj także: Litwa obawia się eskalacji napięcia z Białorusią

Czytaj także: Rząd podwyższa pensję minimalną


Dodano w Bez kategorii

POLECAMY